Фікус карликовий: відхід у домашніх умовах

Фікус карликовий: відхід у домашніх умовах

Фікус карликовий - це рослина, яка належить до сімейству Тутових. З цим багаторічником можна зустрітися в Японії. Його можна побачити, якщо будете у В'єтнамі. Часто він росте на землях Китаю. Ареал його проживання захоплює і Тайвань. Ця трава спочатку має досить гнучкі стеблі, які тільки через деякий час одревесневают.


Якщо придивитися, то можна побачити багато повітряних коренів, якими вкриті стеблі. Їх основне завдання - чіпляти фікус за різні дерева. Таким чином, ця трава може прорости навіть всередині кори. При цьому, швидкість зростання у нього досить велика. Буквально за кілька днів можна помітити, як кілька рослин заполонять собою ціле поле площею в десять квадратів.


Характеристика фікусу карликового домашнього

 • Можна побачити, що у карликового фікусу, який росте в дикій природі, листя досить невелике. Кожен досягає в довжину близько трьох сантиметрів. Іноді можна помітити, що довжина змінюється від п'яти до семи сантиметрів. Відповідно до класифікації форму листя називають овальною.
 • У період цвітіння з'являються суцвіття світлого зеленого кольору. За своїм виглядом дуже схожі на ягоди. Через деякий час стане помітно, як ці ягоди стають помаранчевого відтінку.
 • При цьому важливо знати, що якщо ви вирощуєте рослину вдома, то цвітіння домогтися не вийде.

Види карликового фікусу

 1. Санні - це вид, який вважається найбільш поширеним. Саме його найчастіше можна побачити вдома біля квіткаря. Особливість листя полягає у світлій смузі, яка проходить по самому краю. Не менш популярним видом називають Вайт Санні. У листя цього виду також можна помітити білувату смугу. Третім за популярністю стає.
 2. Дорт. Листя цієї рослини теж не однотонне. Якщо придивитеся, то ви легко побачите вкраплення кремового відтінку. Найчастіше всі види просто стоять на підвіконнях. Однак є квітникарі, які воліють розміщувати їх у підвісних кашпо.

Як доглядати за рослиною

Розглянемо догляд за карликовим фікусом в домашніх умовах.

Освітлення

Фікус потребує досить хорошого освітлення. Йому не завадить маленька тінь. А розсіяне світло піде тільки на користь фікусу. Рослина буде краще рости і розвиватися. Ємність з багаторічником бажано ставити на підвіконня, які орієнтовані на західні, східні та північні сторони.

Рослина не має суворих вимог до освітлення, тому організувати правильні умови не так складно. У рідкісних випадках можна помітити, як втечі витягуються. Це і буде ознакою нестачі світла. Якщо листя почнуть зменшуватися, то причиною також може бути брак освітлення.

Якщо у вас є як строкатилістичні види, так і зелені, то треба знати, що першим потрібно набагато більше світла, ніж другим.

Також дивіться статтю про догляд за Неоальсомітрою.

Температурний режим

Влітку температурний режим потрібно підтримувати постійним. Бажано, щоб температура не виходила за рамки вісімнадцяти - двадцяти п'яти градусів. У зимовий час не можна допускати зниження градуса до восьми. При цьому, в холоді карликовий фікус виживе тільки в тому випадку, якщо ви будете підтримувати низький рівень вологості, а поливати будете досить рідко.


Полив.

 • Це вологолюбний багаторічник, тому ні в якому разі не можна забувати про зволоження землі. Головне - робити це регулярно. Важливо виміряти великі дози. При цьому, треба ретельно стежити за тим, щоб води не було надмірно багато.
 • Адже сильні поливи нашкодять так само сильно, як і недостатній полив. Адже коріння будуть отримувати занадто багато вологи. А це означає, що вони перестануть нормально функціонувати. Це швидше за все призведе до загибелі вашої трави.
 • Перед тим як використовувати рідину, треба обов'язково переконатися, що вона відстоялася. При цьому, температура води повинна бути досить високою. Бажано, щоб вона не опускалася нижче двадцяти-двадцяти двох градусів.

Вологість

Рослина вологолюбна. Тому потрібно не забувати кожен день рясно обприскувати листя. Процедуру треба проводити протягом усього року.

Якщо вологість буде підтримуватися на високому рівні, то почнуть з'являтися повітряні корені, які так потрібні рослині для того, щоб вона могла утриматися на опорі. Це вимога для тих, хто вирощує багаторічник у горщику.

Якщо ж він у вас знаходиться в підвісному кашпо, то так часто обприскувати не треба. Вистачить і одного разу на тиждень. При цьому, основне завдання обприскування буде не підвищення вологості, і видалення пилу з листя.

Ґрунт для карликового фікусу

Підійде універсальний ґрунт, який призначається для кімнатних рослин.

Підживлення і добрива

Достатньо буде двох підживлень фікусу на місяць. Їх проводять з березня. Закінчують процедуру в листопаді.

Пересадка

Молоді рослини - це ті, яким ще не виповнилося п'ять років. Саме їх і потрібно пересаджувати щороку. Якщо вашому багаторічнику вже більше п'яти років, то одного разу на три роки буде достатньо.

Як розмножити карликовий фікус

Найкращим способом розмноження називають чоренкування.


Хвороби і шкідники

Якщо погано доглядати за рослиною, то її може атакувати павутинний кліщ.

Фікус карликовий - відхід у домашніх умовах

Фікус карликовий, як випливає з назви, найменший з усіх видів своїх численних сородичів. У себе на батьківщині (Китай, Японія, В'єтнам) цей фікус може однаково успішно рости і на корі дерев, і подібно до нашого барвінку, щільно встилати поверхню ґрунту. Схожість з барвінком посилюється і тим, що ця рослина розростається з вражаючою швидкістю і здатна в найкоротший час покрити пристойну ділянку землі.

Трохи про карликовий фікус

Листя цієї рослини, незважаючи на невеликий розмір самого фікусу, не можна назвати маленькими. У дорослого, досить розвиненої рослини вони досягають розмірів до 5-8 сантиметрів. Це цілком можна порівняти з листям його високорослого побратима - фікусу Бенджаміна. В природних умовах фікус карликовий цвіте, але при вирощуванні в домашніх умовах, цього домогтися вкрай складно.

У кімнатній культурі цей вид вирощують переважно як ампельну рослину. Найбільшу популярність знайшли сорти: Дорт, Санні і Уайт Санні.

Догляд за карликовим фікусом

Освітлення

Цю рослину можна віднести і до тіньовиносних рослин. У всякому разі, деякі з його сортів можуть рости і в глибині кімнати без втрати декоративності. Але фікусам з строкатим листям бажано більш освітлене місце. В іншому випадку, фарбування їх стає бляклою, розпливчастою. Про нестачу світла свідчать надмірно витягнуті втечі та подрібнення листя. Враховуючи, що і прямі сонячні промені карликовий фікус переносить погано, слід обрати золоту середину. Якщо ви плануєте вирощувати його на підвіконні, то перевагу віддавайте північним, західним або східним вікнам. Добре себе він буде відчувати, і чудово виглядати в простінці між вікнами.


Температура

Найбільш прийнятна температура вмісту фікусу карликового в літній період лежить в рамках + 18-25 градусів. Але це за умови утримання в приміщенні. Найкраще місце для нього в цей період - на відкритому повітрі. При цьому обов'язково слід забезпечити захист фікусу від яскравого сонця. У зимовий час його можна утримувати і в прохолодних умовах. При низькій вологості повітря і мізерному поливі, він зможе витримати зниження температури до + 10 градусів.

Полив і вологість повітря

Карликовий фікус негативно поставиться як до пересушеної землі, так і до зайвого перезволоження. Частота поливів буде в основному залежати від пори року, температури повітря, складу та обсягу землі. У теплу пору року, коли у фікусу період вегетації, земля в горщику не повинна пересихати, вона постійно повинна бути злегка вологою. Взимку, можна почекати невеликого підсиху верхнього шару ґрунту. Не можна допускати поливів фікусу холодною водою з-під крана. Вода повинна бути теплою і відстійною. Після поливу злийте зайву воду з піддону.

Це ж стосується і води, яку використовують для обприскувань. Бажано і зовсім, обприскувати карликовий фікус кип'яченою теплою водою. Обприскувати ж його потрібно регулярно, а при підвищеній сухості повітря і дуже часто. Цей фікус важко переносить пересушене повітря. За неможливості частих обприскувань, поряд з ними, скористайтеся і додатковими способами зволоження повітря.

Підживлення

До підживлення карликового фікусу слід ставитися дуже акуратно. Якщо перестаратися з дозуванням, то він може почати скидати листя. У період вегетації (початок весни - початок осені) буде достатньо внести рідке добриво для декоративно - листяних рослин двічі на місяць. У період з осені і до початку весни фікус теж можна підгодовувати, але не частіше рази на місяць і розчином дуже слабкої концентрації.

Пересадка карликового фікусу

Поки рослина не досягне віку 4-5 років, вона вважається молодою, і потребує щорічної пересадки. Далі пересадка проводиться в міру необхідності. Земля для пересадки фікусу карликового повинна обов'язково мати нейтральну кислотно-лужну реакцію. Це слід враховувати при виборі готової суміші. Для самостійного приготування ґрунту треба використовувати в рівних частинах: торф низинний, листову і дернову землю, пісок. Щоб уникнути застою води, слід створити хороший дренажний шар, а горщик повинен мати кілька дренажних отворів. Сам горщик кращий неглибокий, широкий. При використанні глибокого горщика, половину його висоти повинен становити дренаж.


Розмноження фікусу карликового

Розмножується він дуже легко. Найпростіше використовувати для цього чореньки, що залишилися після весняної обрізки. Вони легко дадуть коріння, якщо їх помістити в стаканчик з водою. Поряд з розмноженням верхівковими черенками, використовується і спосіб розмноження карликового фікусу - відводками. Для цього, поруч з рослиною ставлять горщик із землею, нижню втечу пригинають до неї і щільно фіксують дротяною дужкою. Через час на ділянці, притисненій до землі, з'являться корінці. Після цього втеча відрізається від материнської рослини.

Можливі труднощі при вирощуванні карликового фікусу

Насамперед слід побоюватися нападу павутинного кліща. З'являється він тільки як наслідок занадто сухого повітря. Але якщо всі вимоги по догляду за фікусом кімнатним в домашніх умовах дотримані, то цієї напасті не буде. Так само внаслідок недбалого відходу можуть з'явитися й інші проблеми, на які фікус прореагує скиданням листя.

-У фікусу сохнуть листя - прямі сонячні промені, низька вологість повітря, пересушка землі.

-Інтенсивно опадають листя - перезволоження землі, брак світла, занадто холодний вміст.

- Листя фікусу жовтівців - закисання землі, початок загнивання коренів, виснажений ґрунт.


Рослина вимагає пильного догляду - фікус «Карликовий»: фото в домашніх умовах

Різноманітність фікусів вражає новачка в цій сфері.

Популярним сміливо вважають карликову рослину.

Інша його назва - пуміла, в перекладі «крихітний».

Розглянемо загальні характеристики, особливості вирощування карликового фікусу.

Дізнаємося про його принади, недоліки.

Опис

Батьківщиною рослини вважають Китай, Японію, В'єтнам. Фікус пуміла являє собою довгу ліану, що стелиться по ґрунту красивим килимом. Листочки нагадують форму серця, невеликої довжини (2- 3 см). З віком розміри листя змінюються, складають приблизно 5-7 см. Наукова назва квітки - Ficus pumila. Відноситься він до царства рослин сімейства тутових, роду фікус.

Саме із зрілих втечі, що мають щільну кору, з'являються плоди - сиконії, грушеобразної форми. Плід невеликий (3 мм у діаметрі) світло-зеленого кольору.

У домашніх умовах власники воліють висаджувати рослину в квіткові горщики. Власний будинок дозволяє висадити пумілу в землю. Через деякий час ви зможете отримати густий килим, розміром до 4 кв. метрів. Рослина активно прикріплюється до дерев, закріплюючись за допомогою повітряного коріння.

Відхід у домашніх умовах

Карликовий фікус любить турботу, ретельний відхід.

Його нескладно ростити вдома. Вигляд, форма квітки дозволяє садити її в підвісне кашпо. При невикористанні опори рослина набуде ампельної форми. Інший варіант - звичайний горщик або невелика ділянка землі.

Все залежить від вашого плану вирощування фікусу. Дотримуйтесь кількох важливих правил, описаних нижче, для отримання бажаного результату.

Фікус ніжний, невеликий, йому відразу ж потрібно виділити окреме місце. Переставляти його не бажано. Зміна місця може призвести до втрати листя. Не ставте квітку на протяг, підвіконня. Пумила несвітолюбна рослина. Квітку бажано відразу пересадити у вподобаний горщик. Він повинен відповідати розміру рослини, бути трохи «на виріст».

Якщо цього не зробити, карликовий фікус може загинути. Заковика йде в тому, що рослини перевозять через кордони держав, продають у спеціальному субстраті. Він не розрахований на полив, невідомо, чим його удобрював.

Відразу виділіть необхідну землю для рослини. Більше його не чіпайте, дайте звикнути до нових умов.

Полив.

Карликова квітка любить вологу. Коренева система фікусу пумила нерозвинена, він не здатний діставати воду з дна горщика. Стежте за грунтом, він завжди повинен бути трохи мокрим.

Особливості поливу в різні пори року:

 • взимку. Холодний період ґрунт повинен бути вологим. Низькі температури уповільнюють процес випаровування вологи, скоротіть полив на 30%;
 • навесні, влітку. Квітка після зими потребує підживлення. Кожні два тижні поливайте рослину водою з мінеральними речовинами. Їх можна придбати в будь-якому спеціалізованому магазині;
 • восени. Пуміла сповна наситився необхідними речовинами, вологість підвищена в цей період. Рекомендується поливати рослину в звичайному режимі або трохи її зменшити.

Освітлення

Крихітна квітка не терпить попадання прямих сонячних променів. Він відрізняється відмінним перенесенням нестачі світла. Рослина може зростати при штучному освітленні.

Добре підходить для східне, західне вікно. Якщо ви вирощуєте квітку у відкритому ґрунті, вибирайте південну сторону, захищену від вітру. Строкаті сорти більше люблять освітлення, ніж зелені. Враховуйте ці особливості при виборі місця.

Температура

Нормальне існування цього виду рослини можливе при 18-25 градусах. Недовге життя чекає квітка при 0-8 градусах, за умови невеликого поливу.

Вологість повітря контролюйте за допомогою регулярних обприскувань. Особливо, звертайте увагу на карликову квітку під час літньої спеки. Необхідно підвищувати вологість взимку, коли повітря пересушене опаленням приміщень.

Цвітіння

У домашніх умовах фікус цвіте дуже рідко.

Квітки з'являються на кулястих суцвіттях. Вони не мають особливої естетичної цінності.

Формування крони

Обрізання крони дає можливість формувати різноманітні форми, скульптури. Процес вимагає якоїсь підготовки, знань зростання квітки. Нові втечі починають розвиватися з нирок.

Найшвидше ростуть верхні, вони гальмують розвиток бічних (пазушних) нирок. Вилучивши верхівку, ви даєте можливість нормально розвиватися боковим ниркам. Рослина стає пишною, набуває розкішного зовнішнього вигляду. Маніпуляції рекомендується проводити навесні.

Накопичені корисні речовини у верхівці, ви просто обріжете, позбавивши рослину поживних елементів. Не вдаючись до радикального методу - обрізки, направляйте стебельки в потрібний бік, фіксуючи їх. Через невеликий проміжок часу закріплююче пристосування видаляють.

Ґрунт

Рекомендується придбати спеціальну суміш, куплену в магазині, пристосовану спеціально для карликового фікусу. Якщо ви не довіряєте покупному продукту, виготовте ґрунт самостійно.

До його складу входять такі компоненти:

 • земля (дернова, торф'яна, листова);
 • крупнозернистий пісок.

Інгредієнти змішайте в рівних пропорціях.

Пересадка

Молоду квітку рекомендується пересаджувати один раз на рік. Горщик у діаметрі повинен бути трохи більше, але не глибоким. Доросла рослина дозволяється пересаджувати один раз на 3 роки. Найкращий період - весняний.

На фото фікус карликовий:

Розмноження

Чоренкування - оптимальний варіант розмноження. Маленькі черенки опускають у воду, при появі коріння рослину поселяють у ґрунт. Ще один спосіб - втечі, їх відокремлюють від материнської квітки, зміцнюють у ґрунті, постійно її зволожуючи.

Користь і шкода

Крім естетичного задоволення кімнатна карликова рослина виділяє кисень, нормалізує мікроклімат у приміщенні. Зелений колір листя радує око людини, піднімає настрій, допомагає лікувати депресію. Має квітку деякий недолік - у нічний час доби фікус виділяє в повітря невелику кількість чумацького соку.

Він викликає подразнення шкірних покривів, різноманітні алергічні реакції.

Хвороби і шкідники

Улюблена квітка найчастіше дістає павутинний кліщ. Він заводиться на рослині через занадто спекотний клімат, нестачу вологи. Позбутися його можна за допомогою миття листя карликового фікусу в гарячій воді.

Процедура повторюється кілька разів до повного одужання квітки. Мучнистий червець виявляється пожовклим листям. Виводиться він спеціальними препаратами, придбаними в квітковому магазині.

Поширені хвороби - метод боротьби з ними:

 • опадають листочки - переохолодження кольору, протяг;
 • листя засохли - попадання прямих сонячних променів;
 • гниє коріння - надлишок вологи.

З "ясувавши причину недуги рослини, усуньте її, створіть пумілі сприятливі умови для існування. Вивчивши особливості догляду в домашніх умовах за карликовим фікусом, користуйтеся слушними порадами, ретельно доглядайте квітку. Пуміла - примхлива рослина, на будь-який подразник фікус реагує негативно.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND