Хвороби фікуса: причини появи, ознаки, лікування

Хвороби фікуса: причини появи, ознаки, лікування

Для зростання домашнього фікусу не потрібно складного відходу. В умовах сучасної квартири він відмінно себе почуває, але все ж схильний до безлічі захворювань. Важливо правильно визначити проблему, щоб вибрати відповідний метод лікування.


Хвороби квітки фікусу з'являються через відсутність профілактики і несприятливих зовнішніх факторів (сильна спека, надмірна вологість). Нерідко квітка заражається від низки рослин.


Хвороби фікусу та лікування

Визначити недугу легко за зовнішнім виглядом квітки. На листях відразу помітні найдрібніші зміни. Поширеними проблемами є:

 • Побажання;
 • Нові листочки ростуть дрібними, швидко опадають;
 • Відмирання листя знизу.

Купувати жовтий колір листя можуть через неправильне освітлення і сухе тепле повітря. Потрапляння сонячних променів і тепло від батареї або обігрівача швидко призведуть до такої проблеми. Також не можна часто змінювати місце «проживання» квітки. Для успішної адаптації йому потрібні постійні умови.

Рішення: прибрати від тепла і прямих променів сонця, зволожити повітря.

Важливо: листя можна частіше обприскувати водою, але не можна робити це, коли на квітку світить сонце. Рідина швидко випарується, залишивши на ньому опіки, що тільки погіршить ситуацію.

Якщо нове листя росте маленьким і опадає, то проблема в ґрунті. Потрібна пересадка в грунт зі збалансованим складом, правильне добриво. Опадання, що супроводжується появою плям жовтого кольору, говорить про надлишок вологи. Допоможе помірний полив після повного висихання ґрунту.

Будьте уважні: рідкісний полив квітки погано позначиться на його стані. Спочатку будуть сохнути і деформуватися листя, через час повністю висохнуть коріння. Це призведе до загибелі фікусу.


Листя опадає знизу квітки регулярно - це природний процес. Не варто переживати, якщо виростають нові, здорового кольору і правильної форми. Якщо ж стовбур квітки оголюється все більше, то необхідно пересадити його або використовувати спеціальне добриво.

У разі, якщо після підживлення і пересадки рослини листопад триває, причиною є шкідники або інфекція. Допоможуть хімічні засоби для їх знищення (інсектицидні). Потрібно уважно оглянути листочки зверху і знизу, стовбур і землю. Точне визначення хвороби фікуса можливе тільки з урахуванням сорту і конкретних симптомів.

Хвороби фікуса Бенджаміна

Цей вид поширений завдяки красивим глянцевим листям і стеблям, які можна переплітати між собою. Зростає висотою до 3 метрів за умови правильного догляду.

Причини хвороби фікусу:

 • Неправильний догляд;
 • Поразка грибком;
 • Розмноження шкідників.

Через некоректний догляд з'являються проблеми у вигляді кореневої гнилі і появи плям на листях.

Коренева гниль розвивається через систематичне перезволоження ґрунту. У вологому середовищі розвивається грибок, що вражає коріння. Це призводить до того, що листя змінює колір на жовтий, стає млявим. Протягом короткого часу вони темніють і опадають. Ґрунт може покритися кіркою. У результаті рослина гине.

Як це лікувати? З горщика витягнути квітку і легко струсити, очистивши від землі коріння. Якщо вони темні і м'які - рослина загинула і їй нічого не допоможе. Коли основна частина коріння здорова, потрібно обрізати зіпсовані корінці. Також позбавити від хворих листя і гілок потрібно крону. Пересадити рослину в новий горщик зі свіжим ґрунтом.


Полити квітку можна тільки після появи нових аркушів і надалі підтримувати режим поливу.

Можлива поява світло-коричневих плям, локалізованих на кінчиках, по краях або всій площі листя. Далі вони засихають і опадають. До цього призводить занадто висока температура, сухість повітря. Нерідко таке відбувається через надлишок добрив у ґрунті. Позбутися проблеми допоможе усунення причин її появи. Необхідно поставити рослину в більш прохолодне місце, підвищити вологість повітря і відкласти добриво ґрунту.

Зі шкідниками та інфекціями пов'язані інші проблеми.

Якщо з'явилася іржа на листях фікусу Бенджаміна, то справа в грибковому захворюванні Антракноз. Схоже на нього Ботрітіс, але в цьому випадку плями набувають жовто-коричневого забарвлення. З часом плями перетворюються на виразки, рослина скидає листя і гине. Для лікування необхідно видалити все уражене листя, обробити фікус розчином фунгіциду і переставити в менш вологе місце.

Фунгіциди - це хімічні розчини, що використовуються для боротьби з грибком на рослинах. Також ними обробляють насіння, щоб видалити суперечки грибка. Концентрат речовини токсичний для людини, але правильно приготований розчин не принесе шкоди.


Церкоспороз - інше грибкове захворювання, на фікусі проявляється чисельними чорними точками знизу листа. У міру розвитку хвороби, вони жовтіють і опадають, рослина гине. Лікування за аналогічною схемою: видалити уражені ділянки, обробити розчином проти грибка, рідше поливати.

Липке листя і чорний наліт - це прогресуючий сажистий гриб на фікусі Бенджаміна. Він вражає ділянки з продуктами життєдіяльності паразитів. Щитівка на фікусі Бенджаміна залишає після себе липкий слід, на якому він і селиться. Допоможе обробка мильною водою.

Білий наліт на листях вказує на болісний червець. На початковому етапі допоможе розчин з господарського мила, якщо квітка вражена сильно, то видаляються хворі листочки, фікус обробляють фунгіцидом.

Коли фікус росте в теплому і вологому приміщенні, його може вразити сіра гниль. Це цвіль, якщо струсити лист, то можна помітити, як її суперечки розлітаються (схожі на сірий пил). На листі з'являються бурі плями, якщо не вживати заходів, вони розростаються. Листя темніють і опадають. Лікується ця хвороба розчином препарату проти грибів. Поливати квітку потрібно рідше на час лікування.

Хвороби Каучуконосного фікусу

Ця вічнозелена рослина з великим блискучим листям часто вирощується як декоративна і, як і інші види, схильна до захворювань різного характеру.


Найбільш поширені у нього хвороби листя:

 • Почорнення і опадання.
  Причина - перезволожений ґрунт. Рішення: дати ґрунту підсохнути, обрізати підгнилі корінці, поливати тільки коли третина рівня землі в горщику просохла.
 • Поява червоних плям.
  Це опіки, утворені через пряме попадання сонячних променів після обприскування. Особливо актуально для рослин, розташованих на південній стороні. Правильно буде переставити рослину в затінене місце, але не в найтемніший кут.
 • Білі плями.
  Кажуть про переохолодження фікусу. Потрібно переставити горщик у місце, де немає протягів. Найбільш перемерзле листя з часом засохнуть і відпадуть самостійно. Інші ж так і залишаться з плямами. Якщо створити для фікусу нормальні умови, нові листки будуть рости рівномірного кольору.
 • Придбання аномальної форми по краях.
  Проблема в кореневій системі, швидше за все, маленьким корінцям було завдано шкоди під час пересадки або від перезволоження. Рішення: рідше поливати фікус, додавати поживні для коріння речовини.

Частіше за інших саме Каучуконосний фікус вражає антракноз. У цьому випадку потрібно:

 1. Скоротити полив до мінімуму.
 2. Відставити горщик від інших рослин (або ізолювати за допомогою перегородки).
 3. Вилучити листя, на якому видно плями.
 4. Прибрати старий ґрунт і продезінфікувати горщик.
 5. Обробити коріння слабким розчином марганцівки і пересадити рослину в новий ґрунт.

Також на даному виді фікусу можуть з'явитися невеликі коричневі штрихи, що говорить про шкідника. Це личинки Тріпси. Результатом їхньої життєдіяльності стає також сріблястий наліт і дрібні червоні точки. Потрібно обробляти листочки і грунт розчином фунгіциду. Просте видалення ураженого листя не дасть результату - личинки живуть і в ґрунті.

Білий наліт у вигляді точок говорить про розвиток павутинного кліща. Для позбавлення від паразита квітку добре промивають, а потім обробляють хімічним препаратом.

Хвороби фікуса Робуста

Це популярний сорт каучуконосного фікусу. Зростає ввись і іноді має потребу в спеціальних опорах. Невибагливий у догляді і стійкий до шкідників. Але при відвертому не підтриманні нормальних умов може захворіти.


Так, необхідно звернути увагу, якщо листя жовтіє і швидко опадає. Причина може бути в наскрізняку або неправильному догляді - нестачі світла, рідкісному поливі.

На листях утворилися коричневі плями - ґрунт перезволожений. З часом може з'явитися запах гнили. Це говорить про те, що страждає коренева система і потрібно оглянути корінці, пересадити квітку і налагодити режим поливу.

Щитівка або павутинний кліщ з'являються, якщо квітка стоїть у приміщенні з теплим і сухим повітрям. Регулярне обприскування крони і оптимальна температура (25-30 ° C влітку, 16-20 ° C взимку) вирішить проблему.

Коли відхід проводиться правильно і регулярно, шкідників немає, але фікус Робуста продовжує скидати листики - це говорить про стрес. Він виявляється, якщо часто переставляти рослину, або розташувати її в невідповідному місці (наприклад, коридорі).

Шкідники фікусів

Ці комахи вражають фікуси будь-якого виду:

 • Щитівки;
 • Мучнистий червець;
 • Павутинний кліщ.

Щитівки живляться соком квітки. Як результат: побажання та опадіння листя. Виглядають як бляшки, найбільше їх можна побачити знизу аркуша вздовж найбільш соковитих місць - жилок. Градація забарвлення від жовтого до червоно-коричневого. Розмір - від 1,5 до 4 мм. Основна ознака: липкі виділення. Заходи боротьби вибираються залежно від ступеня ураження:

 • Обробка мильним розчином;
 • Використання інсектициду;
 • Видалення хворих ділянок.

Мучнистий червець (сажа, роса) - найбільш часто зустрічається на старих фікусах, що ростуть в теплому і сухому приміщенні. Довгий комаха досягає до 5 мм, рухається мало. Черви покриті білим гарматом, що робить місця їх скупчення схожими на вату. Знищити можна, протерівши уражені ділянки ватним диском, просоченим спиртом, або обрізавши їх. У важких випадках використовувати хімічні склади.

Павутинний кліщ - найнебезпечніший шкідник, оскільки його складно помітити (розмір від 0,1 до 0,3 мм). Селиться знизу листочка на будь-якій рослині, якщо повітря тепле і сухе. Ознаки - тонка біла павутинка. Аркуші, уражені кліщем, опадають, попередньо стають жовтими. Рослина виглядає болючою, перестає рости.

Прибрати його можна шляхом збільшення вологості повітря. Також можна промити рослину водою кімнатної температури. Обов'язково регулярне провітрювання та огляд рослини. Якщо зараження сильне, вдатися до використання інсектициду.

Окремо слід виділити сажистий гриб. Проявляється як чорна плівка на листочках і втечах. Розвивається на виділеннях щитівки або червеця. Його легко змити мильним розчином. Боротися слід не з самим грибком, а причиною його появи.

Правильний температурний режим, регулярний полив і вдало вибране місце для фікусу - запорука його здоров'я і довгого зростання. Якщо все-таки з'явилася проблема, квітку потрібно уважно оглянути і відразу приступити до лікування.

Хвороби і шкідники фікусу з фото: як вилікувати фікус.

Хвороби фікусу розвиваються через неправильний догляд, різні інфекційні захворювання і через зараження суперечками грибка. Не меншу шкоду надають шкідники фікусу, що харчуються рослинним соком і прогризають ходи в жилках листа і стебля. Деякі личинки комах отруюють кореневу систему своїми отрутою. Квітка починає чахнути. Листя змінює колір і покривається плямами, відмирає і перестає рости. Пізніше коріння загниває, і рослина гине.

Фікус хвороби листя переносить погано, але може відновитися, як і будь-яка рослина, якщо вчасно помітити і усунути причину їх видозмінів. Так само для нього характерні досить специфічні особливості зміни зовнішнього вигляду, не пов'язані з діяльністю патогенних мікро- і макроорганізмів. Про поширені хвороби і проблеми фікусу розказано нижче.

Чому аркуш покривається плямами

Плями на листях фікусу виникають через недобросовісний догляд кольоровода за рослиною, а так само через діяльність грибка і паразитів, що атакували його.

На фото плями на листях фікусу

Розберемося в причинах появи нехарактерного малюнка і забарвлення листя, які зустрічаються найчастіше:

Чому жовтіє і опадає листя

Багато деревоподібних видів фікусів скидають листя з природних причин, наприклад, в осінньо-зимову пору року. Якщо листя почали опадати в прискореному темпі, то проблему варто було шукати в недостатньому поливі. На здоров'ї фікусу так само погано позначається зміна місця його виростання. Крім перерахованого, на погіршенні стану рослини, побажанні та опадінні його листя, може позначитися:

 1. Надмірний полив.
 2. Брак світла.
 3. Спека і сухе повітря.
 4. Низька температура і переохолодження рослини.
 5. Надмірне перебування на сонці.
 6. Пересушка грунту.
 7. Недолив.
 8. Брак мінеральних речовин у ґрунті або їх надлишок при перекормі.
 9. Зараження шкідниками, грибком або інфекцією.
 10. Невідповідний за розміром горщик.

фікус побажання листя фото

Інфекції та грибкові ураження

Правильний догляд збереже здоров'я будь-якої рослини. Але іноді навіть він не здатний позбавити від небажаних проблем, що виникають на тлі старанної турботи кольорівода. Хвороби фікусу виникають з вини і зовнішніх факторів: приховані спочатку захворювання у знову куплених рослин, черенків, при заміні грунтової суміші або пересадці у відкритий грунт.

Інфекції та грибкові ураження фікусу

Увага! Навіть підготовлений ґрунт, куплений в магазині, не завжди гарантує те, що сумлінні виробники продезінфікували його від личинок шкідників фікусів.

До найбільш поширених захворювань будь-якого з видів роду фікусів відносять:

Болісна роса

Білі плями, схожі на пухнастий наліт, які легко стираються.

Причина: від прямого сонячного світла, місця пошкоджень комахами, згодом заражені грибком. Лікування: Наліт змивають губкою, просоченою мильним розчином. Сильно уражене листя видаляє. Рослину обробляють фунгіцидом.

Антракноз або іржа

Нерівні, іржаві плями з бурою каймою по краю аркуша. Через якийсь час на їхньому місці утворюються діри. Пізніше листя повністю темніють і відмирають. Причина: Грибок Colletotrichum orbiculare. Лікування: Хворі ділянки обрізають, фікус обробляють фунгіцидом і хлорокісом міді.

Церкоспороз

Дрібні бурі або чорні точки знизу аркуша, які поступово збільшують розміри. Через пару днів лист жухне і вмирає. Причина: Сирість, перезволоження повітря в кімнаті. Поразка грибком роду Cercospora. Лікування: обприскування фунгіцидним препаратом.

Ботрітіс, сіра гниль або цвіль

Листя з сірим нальотом. Якщо її струсити, то в повітря піднімається пил, що складається з найдрібніших грибкових суперечок. При прогресуванні захворювання з'являються коричневі плями з темним ореолом. Незабаром аркуш темніє і відпадає від стебля. Причина: Підвищена температура і вологість повітря. Зараження цвілевим грибком Botryotinia fuckeliana. Лікування: Обробка інсектицидами, фунгіцидами і видалення заражених частин.

Коренева гниль

В'ядання, сірий колір листя. Загнивання основи стебля і кореневої системи. Причина: Сильний перелив. Поразка корінням суперечками грибка. Лікування: Не існує. Рослину рекомендується викинути.

Сажистий гриб

Листя покривається сірим або чорнуватим нальотом, схожим на сажу, і видають запах гнили. Причина: Липкі виділення комах при одночасному ураженні грибком, що живиться цими продуктами життєдіяльності. Лікування: Промив рослини мильним розчином. Видалення заражених листя і обробка фунгіцидним розчином.

Комахи-шкідники

Найчастіше атакують слабку рослину. Швидкий ріст чисельності в колоніях провокує сильна близькість квіткових горщиків і поганий догляд за фікусами. Самі по собі не призводять до загибелі рослини, але якщо до їх негативної діяльності приєднається зараження грибком, то квітка може швидко загинути. Щоб знати ворога в обличчя, слід ознайомитися з найпоширенішими комахами, які найімовірніше відвідають рослину, і не один раз.

Павутинний кліщ

Воліє розміщуватися на нижній стороні аркуша і кінчиках втечі. Його укуси призводять до виникнення сіро-бурих плям і точок із зовнішнього боку листя. На фікусі можна виявити сліди павутини. Лікування: Промивання мильним розчином і подальша обробка бордоською рідиною. Можна обприскати квіти молотою сірою і часниковою настоянкою, накривши фікус поліетиленом на 3-4 дні. Добре допомагає в боротьбі зі шкідником та інсектицидний препарат.

Мучнистий червець

Любить селитися в пазухах листя старих рослин. Заражений лист покривається білим нальотом у формі шматочків вати, всередині яких живуть комахи.

Появи мучнистого червеця на фото

Лікування: Паразита змивають мильним розчином, видаляють ганчірочкою, змоченою в спирті, обприскують тютюновим розчином 1 раз на три тижні. Якщо червців багато, рослину обробляють Конфідором 2 рази через кожні 10 днів.

Механічне видалення мучнистого червеця на фото

Любить селитися купками на нижній стороні аркуша, висмоктуючи його сік. Уражені ділянки жовтіють, листя скручуються і опадають. Лікування: Душ з мильним розчином або розлученим піретрумом.

Щитівка і фальшивка

При ураженні щитівкою, на внутрішньому боці листя вздовж жив помітні випуклі точки коричневого кольору. Незабаром листя жовтіє і опадає. Лікування: Ускладнено тим, що шкідники покриті щитком, що захищає їх від дії хімікатів. Інсектициди впливають тільки на личинок комахи. Дорослих особин видаляють ватним тампоном, змоченим у розчині мила. Сильно уражене листя зрізає. Здорове листя і ґрунт обсипають тютюновим пилом. Виробляють обробку фікусу Актилликом 3 рази на день 2-3 тижні.

Щитівка на лисах

Тріпси

Личинки присмоктуються до жилків листа з його внутрішнього боку. Зверху характерний темно-коричневий або жовто-білий колір плям. Бездіяльність призведе до побажання та відмирання листя. Лікування: Ускладнено тим, що дорослі особи живуть у ґрунті. Для обприскування застосовують розчин піретруму, такі лікарські засоби, як Актар, Танрек. Курс лікування повторюють кілька разів.

Кореневі нематоди

На корені виростають вузлики і нарости розміром 2-5 мм. Листя блідне і жухне. Незабаром фікус помирає. Складність полягає в тому, що на початковій стадії ураження нематодами, явних ознак інфекції немає. Лікування: Коріння опускають у розчин інсектициду на 2-3 години, а потім фікус пересаджують у новий горщик із заміненим ґрунтом.

Профілактика захворювань фікусу

Новий саджанець ізолюють як мінімум на 7 днів в окремій кімнаті. Якщо після карантину ознак захворювань не виявлено, то його розміщують з іншими рослинами. Для попередження розвитку хвороб, рекомендується щодня оглядати фікус на предмет нехарактерних зовнішніх змін. Небажано ставити горщики поблизу один одного. Після перенесення або пересадки квітів з саду в будинок, їх листя слід протерти розчином господарського мила.

Увага! Не купуйте фікуси з пошкодженими і млявими листям. Хвора рослина не зможе адаптуватися на новому місці і швидко загине.

Досвідчені квітникарі радять регулярно чистити піддони і горщики, не переливати і не перекармлювати рослину, стежити за рівнем вологості і температурою повітря в кімнаті, а так само не ставити квіти під палюче сонце. Дезінфекцію підготовленої самостійно або придбаної в магазині ґрунту проводять за допомогою слабкого розчину марганцівки. Від грибка позбавить обробка фікусу розчином фунгіциду, хлорокісом міді і купрозану. Проти комах підійдуть будь-які інсектициди.

Для збільшення стійкості фікусу до зовнішніх шкідливих факторів, використовують Епін і Циркон. У важких випадках обов'язкова заміна землі і пересадка в новий горщик з обрізкою уражених ділянок стебля і кореневища. Зрізи припудрюють вугільним порошком. З березня по вересень раз на два тижні ґрунт можна удобрювати сульфатом магнію, Калій Магом, хелатом заліза, Феровітом, доломіткою або підгодовують добривом для листя «Смарагд».

Відео за темою: Хвороби і шкідники фікусу

У представленому відео розповідається про те, як врятувати фікус від різних захворювань.

Захворювання та методи лікування фікусу

Фікус користується особливою популярністю серед домашніх декоративних кущових кольорів. Догляд за ним досить простий, однак, як і багато квітів, він схильний до різних захворювань. Хвороби фікусу досить прості, їх причинами в основному служать погані умови утримання, відсутність профілактики або хвора квітка по сусідству.

Захворювання та методи лікування фікусу

Лікування куща багато в чому залежить від характеру захворювання. У деяких випадках флористи рекомендують використовувати лікарські протирани і опр "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND