Мучнистий червець на фікусі Бенджаміна: як боротися?

Мучнистий червець на фікусі Бенджаміна: як боротися?

Мучнистий червець відноситься до сосущим шкідників. Відомий як волохаті вші, близький родич щитівок. Вражає практично всі кімнатні рослини.


Якщо не вживати заходів, то квітка загине. Якщо був виявлений мучнистий червець на фікусі Бенджаміна: як боротися з паразитом?


Як виглядає мучнистий червець на фікусі

Якщо у фікуса Бенджаміна почали сохнути і опадати листя, то причиною може стати напад мучнистого червеця. Щоб виявити зараження, достатньо провести детальний огляд листя і стеблів рослини.

Мучнистий червець - велика комаха, довжина якої сягає 5 мм. Тіло овальне. Відмінна риса - білий наліт, що нагадує борошно, і бічні щетинки. Забарвлення паразита варіативне: він може бути рожевим, білим або кремовим. На поверхні спинки проглядаються поперечні смуги.

Життєвий цикл самців короткий на відміну від самок. Вони добре захищені від впливу хімікатів нальотом, що нагадує по консистенції віск.

Рослині завдають шкоди тільки самки і личинки, оскільки самці зовсім не харчуються. На зараження фікусу Бенджаміна мучнистим червецем вказують білі кокони і течія білого соку. Листя і стеблі стають липкими.

Як вивести мучнистого червеця з рослини

Мучнистий червець на фікусі Бенджаміна - привід зайнятися порятунком рослини.

Квітку необхідно оглянути і зняти всіх виявлених паразитів. Обробити листочки ватним диском, змоченим чистою водою. Посилити ефект допоможе санація мильним розчином. Уражені частини фікусу видалити.


Мучнистий червець може ховатися. Щоб спровокувати його вихід, рослина поміщається в тепле місце. Додатково піднімається вологість повітря. Комахи обов'язково виберуться з укриттів, і їх можна буде видалити.

Як вивести мучнистого червеця

Після попередньої підготовки можна приступати до обробки фікусу Бенджамена хімічними засобами.

Личинки паразита особливо чутливі до впливу хімікатів, оскільки не мають воскового захисного шару.

Хімічні засоби

Повного знищення мучнистого червеця можна домогтися кількома обробками з інтервалом у 7 днів.

Для боротьби використовуються:

 • Спреї, розчини для обприскування. Отруйні компоненти засвоюються рослиною, а отруйний сік губить комах.
 • Гранули і палички. Препарати цієї групи вносяться в грунт і засвоюються фікусом через кореневу систему.
 • Масляні склади. Отрутою цієї категорії виконуються обробки уражених зон. На великі площі їх наносити не можна, оскільки масла здатні закривати пори - рослина може просто задихнутися.

Залежно від принципу дії виділяють три різновиди інсектицидів:

 1. Кишкові. Отруєння відбувається через травну систему. До них належать Актеллік, Актара, Вертімек, Нуррел-Д.
 2. Контактні. Проникає через поверхню шкіри. Цю групу представляють кошти Фозалон і німецька марка Spruzit-AESchadlingsfrei.
 3. Системні. Отруєння проникає в сік фікусу, викликаючи загибель комах, що харчуються ним. Група представлена в основному спреями. Хороші рекомендації отримали Фосфамід і Рогор. Максимальний ефект проти мучнистого червеця надають інсектициди, що містять у складі диметоат, діазинон, паратион, малатіон.

Потужними отрутою, що викликають знищення мучнистого червеця, вважаються Золота іскра, Фітоверм, Актара, Командор.


Народні кошти

Знищити мучнистого червеця можна за допомогою народних рецептів.

 • Запашний тютюн. Провести триразову обробку з тижневим інтервалом.
 • Зелене калійне мило. На 1 літр води береться 15 грам стружки. Потрібно зробити 3 обробки.
 • Польовий хвіч. Використовується для приготування настою. Застосовують для поливу і обприскування фікуса Бенджаміна.
 • Настій календули. Розчином змочують ватний диск і протирають пошкоджені паразитом ділянки.
 • Часникова настоянка. У 500 мл окропу розмішати 5 подрібнених у кашицю часток часнику. Наполягти 4 години і обробити уражені листочки.
 • Мильно-спиртовий розчин. Змішати 10 мл денатурата і 10 мл рідкого мила. Розвести суміш 1 літром води. Виконати обробку за допомогою розпилювача.
 • Оливкова олія. В 1 літрі теплої води розмішати 2 ложки масла оливи. Обробити рослину будь-яким зручним способом.

Ув'язнення

Мучнистий червець - небезпечний шкідник, здатний призвести до повної загибелі рослини.

Саме тому при появі перших ознак зараження необхідно вживати заходів з порятунку фікусу.

Мучнистий червець - як впізнати шкідника в обличчя?

Мучнисті червці - сосущие шкідники кімнатних рослин, близька рідня щитівок. У народі називаються волохаті вші.

Офіційну назву придбали завдяки білесим воскоподібним виділенням, що нагадують вату.


Належать до рівнокрилих комах підзагону Кокцид, сімейства Жесткокрилих.

Опис комах

Мучнистий червець, що видно на фото - відносно велика комаха, яка може досягати 5 мм в довжину. Має овальне тіло, покрите білим болісним нальотом і щетинками з боків. Забарвлення тіла може бути рожевим, білим або кремовим. На спинці знаходяться поперечні смужки.

Цим комахам властивий статевий диморфізм - великі відмінності між самцем і самкою. У самців добре видно голівка, черевко, грудки і розвинені крильця і лапки. У самок тулуб позбавлений яскраво виражених відділів, має овальну, трохи подовжену форму, вони схожі на личинок.

Дорослі самці дуже мало живуть, мабуть тому що нічим не харчуються. Самки добре захищені від багатьох хімічних препаратів за допомогою воскоподібного нальоту.

Розмноження в залежності від виду - є живородні і яйцекладущі самки. Яйця кладуть в лицьовий мішок, схожий на вату, білого кольору. Червеци відрізняються сильною плодовитістю, даючи до 4 поколінь за рік. Личинок першого віку називають бродяжки через їх здатність активно переміщатися по рослині, ще вони переносяться вітром.


Рухливість зникає після того, як комаха присмокталася до кормової рослини. Пізніше вони ліняють, стають личинками другого віку і починають шукати нове місце харчування. Деякі дорослі самки теж можуть переповзати з місця на місце. Перш ніж відкласти яйця, велика частина видів ховаються в укриття.

Види червеців

У світі відомо понад 1600 різних видів, які зустрічаються повсюдно, але більшість зосереджена в тропічних лісах. Для любителів кімнатних кольорів небезпеку становлять такі види:

Приморський мучнистий червець.
Тулуб самиці сірувато-рожеве, покрито нальотом, має форму овалу довжиною до 4мм. Самці набагато дрібніші, вміють літати. Відносяться до яйцекладущих видів. Личинки маленькі, жовтенькі, воскоподібний наліт абсолютно відсутній. Термін перетворення на дорослу особину - близько 5-6 тижнів.

Щетинистий мучнистий червець.
Фарбування тіла може бути рожеве і помаранчеве, довжина - 3,5мм. У цього виду відмінно розвинені кінцівки, тому вони активно переміщаються по рослині. Живородний вигляд. Живуть колоніями на внутрішньому боці листа, на стеблях і молодих втечах.

Виноградний болісний червець.
Тіло має вигляд широкого овала рожевого або жовтуватого кольору. Личинки розселяються по всій рослині.


Цитрусовий мучнистий червець.
Забарвлення може бути різним - від світло-жовтого до коричневого відтінку. Самиці цього виду виділяють велику кількість солодкого секрету, який називається падіння. Самці - літаючі особини, схожі на мушок рожевого і жовтого кольору.

Рослини - жертви

Найчастіше зазнають нападу такі кімнатні рослини: амариллисы, герберы, кактусы, цитрусовые, олеандр, азалии, филодендроны, фуксии, аспарагусы, пальмы, камелии, монстера, антуриум, каланхоэ, орхидеи, хлорофитум, диффенбахии, хойя.

Червці висмоктують сік рослини і впорскують слину, в якій знаходяться травні ферменти. Ці ферменти пригнічують обмін речовин. Квітка поступово послаблюється, починає втрачати листя і може загинути. Крім того, секрет, що виділяється комахами, любить сажистий грибок.

Причини виникнення

Якщо на квітці оселився борошняний червець, значить воно вже було ослаблене неправильним доглядом або надлишком азоту, внаслідок чого порушився обмін речовин. Здорові рослини утворюють захисні речовини, які відлякують червців.

Появі комах також сприяє пересушене повітря, яке ідеально підходить для їх активного розмноження.

Профілактичні заходи

Лікування від мучнистого червеця краще починати з профілактики. Розмноження та розселення комах можуть запобігти наступним діям:

Уважний огляд новопридбаних рослин. Ще краще оглядати квітку до того, як її купити.

Відразу видаляти засохле листя і квіти, які можуть бути укриттям для комах.

Можна використовувати препарати олії дерева Ним для періодичної обробки рослин. Воно здатне позбавити поодиноких особин і невеликих груп шкідників.

Червець не любить високі температури, гинучи вже при 35 градусах. Тому квітам час від часу можна влаштовувати гарячий душ з температурою води 40-45 градусів.

Розмноження фікусу черенками - дуже захоплююче заняття.

А гіацинти зовсім не вибагливі у догляді за ними.

Заходи боротьби з мучнистим червецем

Як позбутися мучистого червеця, якщо він вже полюбив рослину?

Насамперед потрібно помістити уражену квітку в карантин і уважно обстежити інші квіти. Навіть якщо слідів присутності шкідників немає, розслаблятися не варто, повторюючи огляди протягом місяця.

Рослина, що стала жертвою нападу, піддати механічному очищенню. Для цього протерти забруднені місця ватним тампоном, змоченим у теплій воді або мильному розчині. Сильно уражені частини видалити. У важкодоступних місцях можна використовувати пінцет.

Щоб виманити комах, можна помістити квітку в спекотні вологі умови. Тоді вони виповзуть на поверхню і їх можна буде теж видалити.

Самці не сидять на квітці, вони кружляють поруч, не пошкоджуючи його. Однак від них потрібно позбуватися, тому що багато видів не можуть розмножуватися без чоловічих особин. Проти самців використовують липкі стрічки і пластини, прикріплені поруч із джерелами світла.

Обов'язково слід гарненько вимити місце знаходження горщика з квіткою, тому що частина шкідників і їх яйця можуть там залишитися після того, як рослину прибрали.

Наступним етапом буде обробка рослини препаратами від борошняного червеця. Для цього використовуються хімічні інсектициди або народні засоби.

Хімічні препарати

Більш чутливими до їх дії є личинки, які ще не покрилися восковим захисним шаром. Для повного знищення шкідників потрібно провести кілька обробок з тижневою перервою.

Спреї і різні обприскувачі легко використовувати, розпорошуючи хімікати на рослину. Отруйні речовини вбираються в сік, отруюючи комах. Щоб не пошкодити саму квітку, розпорошуйте її з відстані, вказаної в інструкції.

Препарати у вигляді гранул і паличок містять ще й добрива, вносяться в ґрунт з обережністю, оскільки можуть спалити найбільш ніжне коріння деяких рослин.

Кошти, що мають у своєму складі масла наносяться безпосередньо на уражені місця. Не можна обробляти великі площі рослини, тому що масло, особливо парафінове, закупорює пори, не даючи проникати кисню, і квітка може «задихнутися».

Всі інсектициди діляться на три види по дії:

Кишкові. Препарат проникає в організм шкідника через ротовий апарат. До таких належать Вертімек, Актеллік, Нурелл-Д, Актара.

Контактні. Хімікат потрапляє через шкірні покриви. Не можна ставити оброблені рослини на вікно, щоб не потрапляло сонячне світло - це загрожує побажанням листових платівок. Найвідомішими є Фозалон і препарати німецької групи Spruzit-AESchadlingsfrei.

Системні. Отрути потрапляють у сік рослин і отруюють комах. До них відносяться практично всі спреї, наприклад Рогор і Фосфамід. Інсектициди, що мають у своєму складі паратион, діазинон, малатіон і диметоат, є найбільш дієвими в боротьбі з мучнистим червецем.

До дуже діючих засобів, що вражають великі колонії шкідників, належать Фітоверм, Золота іскра, Командор і Актара.

Народні кошти

Ефективною може стати боротьба з мучнистим червецем при використанні народних методів:

 • настій запашного тютюну. Потрібно обприскувати тричі з тижневою перервою.
 • розчин зеленого калійного мила - 15г на літр води. Обробка триразова.
 • настоянка польового хвоща. Нею поливають і обприскують пошкоджені рослини.
 • настоянка календули. Її можна купити в аптеці і обробляти квітку за допомогою обприскувача або ватного тампона.
 • настоянка часнику. Дрібно нарізати 5 долок часнику і залити 500мл окропу. Залишити не менше, ніж на 4 години, обробляти рослину за допомогою пензлика, наносячи настій на листові платівки.
 • суміш мила і спирту. 10 мл денатурованого спирту змішати з 10 мл рідкого мила і розмішати в літрі води. Обприскувати рослину через пульверизатор.
 • оливкова емульсія. Пару столових ложок оливкової олії розмішати в літрі води і наносити будь-яким зручним способом на квітку.

до змісту порожніх

Біологічні методи боротьби

Для цього застосовують комах, які харчуються болісними червцями. До них належать група наїзників, личинки мармеладної мухи, криптолемуса, звичайної златоглазки.

Бажаємо здорових рослин Вам!

А для любителів знати все, пропонуємо ознайомитися з відео, яке допоможе вам точно визначити шкідника.

Новини від партнерів:

3 коментарі

При сильному ураженні я використовую препарати Біотлін або Каліпсо з інтервалом 7-14 днів. Тому що препарат вбиває тільки молодих особин, а через деякий час вилупляться нові.

Хотіла запитати, у мене на лаврі як липкий сік виділення, але тільки на старому листі, змивається водою, але потім знову з'являється. Підкажіть що це може бути

Подарували Толстянку. У горщику 6 невеликих стеблів по 10-15 см. Через тиждень на підвіконні під квіткою почали з'являтися пушинки, які при розтиранні були цегляного кольору, виявився мучнистий червець. Використовувала 3. кратну обробку зеленим милом, але через 2-3 дні на рослині знову знаходила цих гаденної. Наступним був фітоверм... ефекту вистачило на тиждень. Видаляла вручну, по годині сиділа і тикала зубочисткою щодня, поки не побачила, що вони розповзають із землі! Витрушила з горщика, а там біля основи у них ціле поселення. Відрізала нафіг коріння і трохи стебля, промила гарненько черенки і в чисту землю на вкорінення. Зараз через 1,5 місяця у рослини приріст в 2 см, у всю пускає бічні втечі, рослина повністю здорова.

Методи боротьби з кореневим червецем на фікусі

Любителі вирощувати квіти будинку на підвіконні нерідко стикаються з різними захворюваннями, що вражають рослини. Досить часто на них з'являються і різні шкідники - кліщі, тля, різні жучки тощо.

Серед безлічі шкідливих комах на фікусах зустрічаються особи, присутність яких можна розпізнати по білому нальоту на листі - вона ніби припорошена пухом. Такі сліди на фікусі Бенджаміна може залишати тільки один паразит - мучнистий червець.

Він небезпечний тим, що висмоктує соки з листя квітки, пригнічуючи його зростання і розвиток, а велика кількість шкідників може стати причиною загибелі рослини.

Як розпізнати комаху?

Мучнистий червець на фікусі може бути помічений не відразу: сліди його життєдіяльності можна легко сплутати з тополіним пухом, що випадково потрапив через відкрите вікно. Однак така неуважність може з часом призвести до катастрофічних наслідків, тому необхідно регулярно і дуже уважно оглядати домашні квіти, виявляючи підозрілі симптоми.

Найпершою ознакою розселення мучнистого червеця служить специфічний білий наліт, що складається з пухнастих волокон і крапель липкої рідини. Такий солодкуватий секрет виділяють самки комахи: згодом він може сприяти виникненню на листі різних грибкових захворювань.

Як правило, дорослі самці живуть недовго - в середньому, всього лише 3-4 дні. Можливо, це обумовлено тим, що вони взагалі не харчуються, так як у них немає ротового апарату.

Самці шкідника мають крила і нагадують щось середнє між мушкою і комариком, вони часто сидять неподалік від рослини на вікнах або підвіконнях. Безкрилі білі самки, вкриті болісним нальотом, можуть жити кілька місяців і відкласти за свій період існування до 300 яєць.

Боротьба з цими комахами досить складна через особливий восковий нальот, який присутній на тілі шкідників - він перешкоджає проникненню в організм борошняних червців якогось отруйного препарату.

Однак перемогти підступного ворога все ж можна, особливо, якщо особи тільки почали розселятися і не встигли дати потомство. Діяти в таких ситуаціях потрібно швидко і ефективно.

Засоби захисту рослини

Перед тим як боротися з паразитами, потрібно ретельно оглянути листя і зробити висновок про кількість присутніх на ньому борошняних червців. Якщо вражених ділянок небагато, можна приступити до механічного видалення шкідників з поверхні фікусу.

Перед процедурою необхідно ізолювати квітку від решти домашньої рослинності, щоб виключити зараження інших культур.

Місце, де стояв горщик, потрібно гарненько оглянути і вимити з милом. Варто звернути пильну увагу на сусідів зараженого фікусу і поспостерігати за ними місяць-другий - можливо, комаха вже встигла перебратися і на них.

Механічне знищення червеця включає в себе наступні етапи:

 1. Спочатку за допомогою пензлика або м'якої губки, змоченої в розчині господарського мила, з поверхні аркушів видаляються всі видимі ознаки паразитів.
 2. Потім рослині влаштовують душ, гарненько обмиваючи його водою, після чого просушують.
 3. Після водних процедур варто провести низку обприскувань для гарантованого знищення особин. Як правило, для цього використовується препарат Актеллік, розчином якого проводиться 3-4-кратна обробка надземної частини фікусу.

Існує кілька народних рецептів, що допомагають у боротьбі з комахою - це трав'яні настої або відвари, якими обробляють листя фікуса. Зазвичай для цих цілей застосовують часниковий настій і розчин мильної стружки і горілки.

Такі процедури слід провести не менше 5 разів, і бажано чергувати їх один з одним, щоб мучнистий червець не придбав стійкість до цих препаратів.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND