Причини появи коричневих плям на листях фікусу

Причини появи коричневих плям на листях фікусу

Коричневі плями на листях фікусу - це сигнал, що вказує на те, що квітка вразила або одна з інфекцій, або на неї напали шкідники. Найчастіше квітникарям доводиться стикатися з неінфекційними хворобами, до яких призвели дії самого власника рослини.


 1. Не дотриманні температури.
 2. Неправильне освітлення.
 3. Сухим або навпаки вологому повітрі.
 4. За відсутності або надлишку добрив у ґрунті.
 5. Неграмотному поливі.

У випадку, коли в кімнаті занадто спекотно, на листових пластинах починають з'являтися коричневі точки, які пізніше засихають. Щоб це усунути, необхідно трохи знизити температуру. Взимку позначка на градуснику не повинна перевищувати + 23 ° C, а влітку бути вище + 26 ° C.


Подібна проблема може з'явитися і через чур сухого повітря. Правда, в цьому випадку листя починають масово жовтіти і опадати. Зазвичай така неприємність дає про себе знати під час опалювального сезону і в літній період.

Важливо! Якщо ситуацію не виправити, квітка загине.

Так, влітку не рекомендується ставити вазон на сонячну сторону. У випадку, коли іншого кута не знаходиться, потрібно зашторювати вікно або закривати жалюзі, щоб квітка не горіла. Взимку горщик ставлять якомога далі від обігрівачів і батарей.

Поява невеликих жовтих плям на листях, які після починають опадати, може вказувати на нестачу поживних речовин у ґрунтосмісі. Якщо кольоровод точно знає, що рослину давно не підгодовували, варто внести в субстрат комплексні добрива або пересадити фікус в новий грунт, в якому в достатній кількості містяться мінеральні складові.

Надлишок, як і брак корисних речовин, призводить до того, що листя фікусу починають покриватися коричневими плямами або опадати. Тому вносити добрива потрібно строго за інструкцією і не частіше пару разів на місяць.

Коли на листях з'являються невеликі плями, або вони починають жовтіти по краях, це означає, що ґрунт залитий. У цьому випадку необхідно повністю припинити поливи і дочекатися, поки субстрат добре не просохне. Не зайвим буде також провести розпушування ґрунту. Якщо і після цього ситуація не зміниться, слід оцінити стан кореневої системи - цілком можливо, що коріння загнило. Якщо це так, тоді вражені корінці видаляють, залишаючи здорові, після чого рослину пересаджують у новий горщик з повною заміною ґрунту.


Переливи це погано, але і брак вологи згубний для фікусу. Потрібно розуміти, що в цьому випадку страждають не тільки листові пластини, а й коренева система. Зіткнувшись з такою проблемою, багато квітникарів не знають, що робити, хоча в цьому випадку потрібно просто «замочити» горщик з квіткою у воді на кілька годин, щоб грунтуватися добре розмокла.

Важливо! Деревовидні фікуси - це особливий вид, який скидає листя по мірі старіння куща.

У цьому випадку старі листові пластини змінюються новими, тому нічого страшного в цьому немає.

Грибкові захворювання фікусових

Хвороби фікусів бувають не тільки неінфекційними, але також грибковими і вірусними.

Найпоширенішими вважаються:

 • сіра гниль;
 • сажистий гриб;
 • церкоспороз;
 • антракноз;
 • коренева гниль.

Незалежно від проблеми листя покривається плямами, жовтіють, опадають або перетворюються на труху. Дуже важливо вчасно розпізнати проблему і почати її усунення.

Сіра гниль

Це захворювання визначити досить просто, тому що на листях можна помітити цвіль. Листові пластини покриваються спочатку коричневими плямами, після темніють і опадають.


Враховуючи, що грибок добре приживається у вологому і теплому приміщенні, необхідно здійснити провітрювання, видалити уражене листя і обприскати квітку фунгіцидними засобами.

Сажистий гриб

Зазвичай цей вид грибка розвивається на тлі ураження квітки щитівкою і тлею. Листя стають темними і покриваються чорним налітом. Для усунення проблеми потрібно почати з виявлення основної причини.

Церкоспороз

Коричневі і чорні точки на аркушах можуть вказувати на церкоспороз, який активно розмножується при високій вологості повітря. З часом листові пластини масово опадають. Щоб врятувати рослину, слід обрізати уражене листя, а квітку обприскати протигрибковими засобами.

Антракноз

Сплутати цю хворобу з якоюсь іншою складно. Вона проявляється іржавими плямами, на місці яких з'являються дірочки. Усувати проблему необхідно в короткі терміни, щоб квітка не загинула. Лікувати рослину потрібно фунгіцидами.

Коренева гниль

До проблеми призводить надмірний полив квітки, внаслідок чого починають гнити коріння. У цьому випадку на листях можна спостерігати появу плям різного кольору, побажання їх, а після і опадіння.


Якщо при огляді корінців виявилося, що здорових немає, то фікус слід викинути. Якщо є, тоді прибирають загнилі частини, а рослину пересаджують у новий вазон і надалі вивчають питання правильного поливу, щоб у майбутньому таких проблем не виникало.

Шкідливі комахи - причина хвороби фікуса

Необов'язково, якщо на листях у фікусу з'явилися коричневі плями - це симптом грибкової хвороби. Можливо, на рослині завелися шкідники.

На сьогоднішній день таких великий натовп. Однак найпоширенішими є:

 • тля;
 • щитівка;
 • мучнистий червець;
 • павутинний кліщ;
 • трипси;
 • нематоди.

При появі на фікусі тлі листя починають жовтіти, деформуватися і опадати. Негативним моментом є те, що липка основа ураженого листка приваблює інших шкідників. Усунути проблему можна шляхом промивання листя мильним розчином і обробкою інсектицидами.

Щитівка

Якщо квітка вразила щитівка, то на виснажливому боці листової пластини будуть помітні коричневі випуклі плями. Усунути проблему є можливість, обробивши квітку тим же мильним розчином, а після скориставшись Актелліком.


Мучнистий червець

Мучнистий червець не залишає темні плями після себе, але він згубний для квітки, оскільки висмоктує з рослини всі соки. Прибирають паразити вручну, зчищаючи його з рослини. Далі потрібно буде квітку добре обробити тютюновим розчином або мильною водою. Якщо фікус сильно вражений, тоді врятує ситуацію тільки обприскування Конфідормом. Маніпуляцію проводять кожні 10 днів.

Павутинний кліщ

Не потрібно довго пояснювати, чому павутинний кліщ «селиться» на рослині. Причина полягає в теплому і сухому приміщенні, в якому росте рослина. При ураженні квітки шкідником на листових пластинах залишаються бурі і коричневі плями. Зниження температури в кімнаті, обприскування водою, мильним розчином - врятують ситуацію.

Тріпси

Цих комах можна ідентифікувати за коричневими, білими і жовтими плямами на листях. Позбутися паразита можна, якщо обприскати квітку Актарою, Актилликом, Танреком або розчином піретруму.

Нематоди

Нематоди згубні для кореневої системи. Зауважити паразитів можна, якщо оглянути корінці, на яких з'являться білі нарости. Врятувати квітку можна. Для цього коріння потрібно занурити на пару годин в інсектицидний розчин, а після квітку пересадити в новий горщик з новим субстратом.

Листя - це основний показник того, що фікус захворів. Виявивши корінь проблеми, необхідно негайно її вирішувати.


Що робити, якщо на листях фікусу з'явилися плями?

Як би добре рослинник не доглядав за фікусом, але буває так, що на листі з'являються плями. Вони можуть бути не тільки коричневими, але і білими. Їх поява не завжди пов'язана з грибковим або іншим зараженням, іноді просто необхідно дати рослині якісний догляд. Щоб знати, як усувати проблему, якщо фікус захворів, листя понікло, важливо навчитися визначати джерело проблеми.

Чорна плямистість

Чорні плями на верхівці фікусу - перша ознака того, що грибкова хвороба заражає дерево. Вони спочатку з'являються як темні і нечіткі на верхній стороні листя. Жовте кільце навколо зовнішнього краю сформується практично відразу. Зрештою, весь аркуш жовтіє, помирає і опадає з дерева. Плями можуть поширюватися і на інші дерева, якщо хвороба залишається без лікування.

Фунгіцид - найкращий засіб для боротьби зі спалахом чорних плям на фікусових деревах. Вчені та рослинники рекомендують фунгіцидну обробку з хлорталонілом. Це препарат широкого спектру. Частота обробки - обприскування листя кожні 7-10 днів. Обов'язково потрібно прочитати інструкцію щодо застосування на пляшці, щоб знати кількість і частоту, рекомендовані виробником. Струшують пляшку перед використанням фунгіциду.

Хлороталонил має токсичну дію, тому його заборонено розпорошувати в приміщенні. Після видаляють і знищують заражене листя, щоб запобігти поширенню суперечок на інші дерева.

Коричневі плями

Коричневі плями на листях можуть бути викликані кореневою гниллю. Це найбільш поширена причина появи бурого листя, як правило, через перезволоження. Занадто частий полив і поганий дренаж викликають гниль, яка поширюється від коріння до листя рослини. Єдиний спосіб переконатися, що у фікусу саме це захворювання - перевірити коріння. Якщо вони з коричневими плямами, потрібно буде не тільки зрізати пошкоджені, але і змінити горщик з грунтом.

Однією з цікавих особливостей кореневої гнилі є те, що вона, як правило, спочатку впливає на старе листя. Ще один ключовий симптом - опадаюча крона.

Поразка може починатися з маленьких чорних точок, потім збільшуватися. Варто використовувати вологу, взяти свідчення вологості в основи коріння. Як правило, коренева гниль виліковна, особливо якщо рано зреагувати на проблему. Переконайтеся, що у вас є добре дренуючий контейнер, швидко дренуючий грунт для горщиків, і що ви не поливаєте занадто часто.

Коричневі плями на листях можуть з'явитися від бактеріальної інфекції. Вона одна з найбільш непростих проблем, з якою практично неможливо боротися, оскільки ефективних препаратів поки не існує. Ключова характеристика бактеріальних коричневих плям - вони менш чорні і більш коричневі за кольором.

Бактеріальна пляма атакує будь-яку частину рослини, включаючи великі листя, молоді. Якщо з'явилися нові втечі з повільним зростом, жовтеючими і коричневими плямами, їх необхідно негайно видаляти. Такі утворення мають неправильні краї і можуть зустрічатися в будь-якому місці, в тому числі біля краю аркуша або там, де він зустрічається зі стеблем. У даному випадку потрібно прибрати рослину, оскільки вилікувати її не вдасться.

Іноді з'являються грубі, висохлі плями на листі. Вони свідчать про попадання прямих сонячних променів, які просто випалюють зелень. У цьому випадку варто повісити на вікно штору або просто задернути її, щоб світло було розсіяним.

Набряк є фізіологічним розладом, який відбувається, коли фікус споживає занадто багато води. Хвороба спочатку виглядає як просочені водою шишки на нижніх сторонах листя. Клітини лопаються, утворюючи коричневі, бурувато-червоні, жовті або чорні плями з грубою пробковидною текстурою. Молочний сік витікає з рослини, викликаючи додаткове утворення точок, коли він висихає.

Ця проблема може зробити рослину непривабливою, але рідко вбиває фікус. Хоча уражене листя не може бути виліковане, поширення набряку на нові втечі можна уникнути, зменшивши полив, давши квітці висохнути. При цьому потрібно під час поливу уникати намокання листя, збільшити кількість світла і поліпшити вентиляцію.

Завжди потрібно пам'ятати, що фікус не толерантний до переміщення і зміни кількості світла, що може призвести до того, що його листя покривається коричневими плямами, а потім помирає. Відмирання робить квітку вразливою для інших хвороб і шкідників. Контроль - єдиний варіант уникнути проблеми.

Пошкодження від холоду, обмороження також змушують молоде листя виглядати спотвореними або зморщеними і бурими, в той час як на старих втечах розвиваються великі коричневі плями. Потрібно уникати такої травматизації квітки, не розміщувати її біля кондиціонера або вентиляційних отворів. Не залишають контейнер з фікусом зовні, якщо температура впаде нижче 5 градусів за Цельсієм. Фікус також реагує на непослідовний полив. Занадто багато або занадто мало води може призвести до зазначеної проблеми. Слід уникати добрив з високим вмістом азоту.

Білі плями

Деякі захворювання, такі як болісна роса, викликають білі плями на фікусах. Ця грибкова поразка часто є результатом зараження комахами, у яких лусочки білі, коли ті живуть на рослинах. Мучниста роса теж може викликати такі симптоми, як білий грибковий наліт на кроні і стеблі, скручування листя. Її легко контролювати використанням фунгіцидів.

Застосування засобів має відбуватися при перших ознаках. Комах, як правило, важче контролювати. Обприскування повинно проводитися інсектицидами, можна позбутися більшості проблем простим збільшенням вологості або мильним, спиртовим розчином, дуже добре справляються садові масла. Іноді на листі можна побачити невеликі воскові плями, найчастіше це цілком нормально, тому немає причини турбуватися.

Плями спочатку можна сплутати із захворюваннями або шкідниками, але насправді для фікусу поява таких плям є нормальним явищем. Деякі рослинники дійшли висновку, що це або спосіб рослини позбутися мінералів і солей у ґрунті, або залучити запилювачів. Біла пляма йде сама собою, але при бажанні її можна просто витерти.

Хвороби і шкідники фікусу з фото: як вилікувати фікус.

Хвороби фікусу розвиваються через неправильний догляд, різні інфекційні захворювання і через зараження суперечками грибка. Не меншу шкоду надають шкідники фікусу, що харчуються рослинним соком і прогризають ходи в жилках листа і стебля. Деякі личинки комах отруюють кореневу систему своїми отрутою. Квітка починає чахнути. Листя змінює колір і покривається плямами, відмирає і перестає рости. Пізніше коріння загниває, і рослина гине.

Фікус хвороби листя переносить погано, але може відновитися, як і будь-яка рослина, якщо вчасно помітити і усунути причину їх видозмінів. Так само для нього характерні досить специфічні особливості зміни зовнішнього вигляду, не пов'язані з діяльністю патогенних мікро- і макроорганізмів. Про поширені хвороби і проблеми фікусу розказано нижче.

Чому аркуш покривається плямами

Плями на листях фікусу виникають через недобросовісний догляд кольоровода за рослиною, а так само через діяльність грибка і паразитів, що атакували його.

На фото плями на листях фікусу

Розберемося в причинах появи нехарактерного малюнка і забарвлення листя, які зустрічаються найчастіше:

Чому жовтіє і опадає листя

Багато деревоподібних видів фікусів скидають листя з природних причин, наприклад, в осінньо-зимову пору року. Якщо листя почали опадати в прискореному темпі, то проблему варто було шукати в недостатньому поливі. На здоров'ї фікусу так само погано позначається зміна місця його виростання. Крім перерахованого, на погіршенні стану рослини, побажанні та опадінні його листя, може позначитися:

 1. Надмірний полив.
 2. Брак світла.
 3. Спека і сухе повітря.
 4. Низька температура і переохолодження рослини.
 5. Надмірне перебування на сонці.
 6. Пересушка грунту.
 7. Недолив.
 8. Брак мінеральних речовин у ґрунті або їх надлишок при перекормі.
 9. Зараження шкідниками, грибком або інфекцією.
 10. Невідповідний за розміром горщик.

фікус побажання листя фото

Інфекції та грибкові ураження

Правильний догляд збереже здоров'я будь-якої рослини. Але іноді навіть він не здатний позбавити від небажаних проблем, що виникають на тлі старанної турботи кольорівода. Хвороби фікусу виникають з вини і зовнішніх факторів: приховані спочатку захворювання у знову куплених рослин, черенків, при заміні грунтової суміші або пересадці у відкритий грунт.

Інфекції та грибкові ураження фікусу

Увага! Навіть підготовлений ґрунт, куплений в магазині, не завжди гарантує те, що сумлінні виробники продезінфікували його від личинок шкідників фікусів.

До найбільш поширених захворювань будь-якого з видів роду фікусів відносять:

Болісна роса

Білі плями, схожі на пухнастий наліт, які легко стираються.

Причина: від прямого сонячного світла, місця пошкоджень комахами, згодом заражені грибком. Лікування: Наліт змивають губкою, просоченою мильним розчином. Сильно уражене листя видаляє. Рослину обробляють фунгіцидом.

Антракноз або іржа

Нерівні, іржаві плями з бурою каймою по краю аркуша. Через якийсь час на їхньому місці утворюються діри. Пізніше листя повністю темніють і відмирають. Причина: Грибок Colletotrichum orbiculare. Лікування: Хворі ділянки обрізають, фікус обробляють фунгіцидом і хлорокісом міді.

Церкоспороз

Дрібні бурі або чорні точки знизу аркуша, які поступово збільшують розміри. Через пару днів лист жухне і вмирає. Причина: Сирість, перезволоження повітря в кімнаті. Поразка грибком роду Cercospora. Лікування: обприскування фунгіцидним препаратом.

Ботрітіс, сіра гниль або цвіль

Листя з сірим нальотом. Якщо її струсити, то в повітря піднімається пил, що складається з найдрібніших грибкових суперечок. При прогресуванні захворювання з'являються коричневі плями з темним ореолом. Незабаром аркуш темніє і відпадає від стебля. Причина: Підвищена температура і вологість повітря. Зараження цвілевим грибком Botryotinia fuckeliana. Лікування: Обробка інсектицидами, фунгіцидами і видалення заражених частин.

Коренева гниль

В'ядання, сірий колір листя. Загнивання основи стебля і кореневої системи. Причина: Сильний перелив. Поразка корінням суперечками грибка. Лікування: Не існує. Рослину рекомендується викинути.

Сажистий гриб

Листя покривається сірим або чорнуватим нальотом, схожим на сажу, і видають запах гнили. Причина: Липкі виділення комах при одночасному ураженні грибком, що живиться цими продуктами життєдіяльності. Лікування: Промив рослини мильним розчином. Видалення заражених листя і обробка фунгіцидним розчином.

Комахи-шкідники

Найчастіше атакують слабку рослину. Швидкий ріст чисельності в колоніях провокує сильна близькість квіткових горщиків і поганий догляд за фікусами. Самі по собі не призводять до загибелі рослини, але якщо до їх негативної діяльності приєднається зараження грибком, то квітка може швидко загинути. Щоб знати ворога в обличчя, слід ознайомитися з найпоширенішими комахами, які найімовірніше відвідають рослину, і не один раз.

Павутинний кліщ

Воліє розміщуватися на нижній стороні аркуша і кінчиках втечі. Його укуси призводять до виникнення сіро-бурих плям і точок із зовнішнього боку листя. На фікусі можна виявити сліди павутини. Лікування: Промивання мильним розчином і подальша обробка бордоською рідиною. Можна обприскати квіти молотою сірою і часниковою настоянкою, накривши фікус поліетиленом на 3-4 дні. Добре допомагає в боротьбі зі шкідником та інсектицидний препарат.

Мучнистий червець

Любить селитися в пазухах листя старих рослин. Заражений лист покривається білим нальотом у формі шматочків вати, всередині яких живуть комахи.

Появи мучнистого червеця на фото

Лікування: Паразита змивають мильним розчином, видаляють ганчірочкою, змоченою в спирті, обприскують тютюновим розчином 1 раз на три тижні. Якщо червців багато, рослину обробляють Конфідором 2 рази через кожні 10 днів.

Механічне видалення мучнистого червеця на фото

Любить селитися купками на нижній стороні аркуша, висмоктуючи його сік. Уражені ділянки жовтіють, листя скручуються і опадають. Лікування: Душ з мильним розчином або розлученим піретрумом.

Щитівка і фальшивка

При ураженні щитівкою, на внутрішньому боці листя вздовж жив помітні випуклі точки коричневого кольору. Незабаром листя жовтіє і опадає. Лікування: Ускладнено тим, що шкідники покриті щитком, що захищає їх від дії хімікатів. Інсектициди впливають тільки на личинок комахи. Дорослих особин видаляють ватним тампоном, змоченим у розчині мила. Сильно уражене листя зрізає. Здорове листя і ґрунт обсипають тютюновим пилом. Виробляють обробку фікусу Актилликом 3 рази на день 2-3 тижні.

Щитівка на лисах

Тріпси

Личинки присмоктуються до жилків листа з його внутрішнього боку. Зверху характерний темно-коричневий або жовто-білий колір плям. Бездіяльність призведе до побажання та відмирання листя. Лікування: Ускладнено тим, що дорослі особи живуть у ґрунті. Для обприскування застосовують розчин піретруму, такі лікарські засоби, як Актар, Танрек. Курс лікування повторюють кілька разів.

Кореневі нематоди

На корені виростають вузлики і нарости розміром 2-5 мм. Листя блідне і жухне. Незабаром фікус помирає. Складність полягає в тому, що на початковій стадії ураження нематодами, явних ознак інфекції немає. Лікування: Коріння опускають у розчин інсектициду на 2-3 години, а потім фікус пересаджують у новий горщик із заміненим ґрунтом.

Профілактика захворювань фікусу

Новий саджанець ізолюють як мінімум на 7 днів в окремій кімнаті. Якщо після карантину ознак захворювань не виявлено, то його розміщують з іншими рослинами. Для попередження розвитку хвороб, рекомендується щодня оглядати фікус на предмет нехарактерних зовнішніх змін. Небажано ставити горщики поблизу один одного. Після перенесення або пересадки квітів з саду в будинок, їх листя слід протерти розчином господарського мила.

Увага! Не купуйте фікуси з пошкодженими і млявими листям. Хвора рослина не зможе адаптуватися на новому місці і швидко загине.

Досвідчені квітникарі радять регулярно чистити піддони і горщики, не переливати і не перекармлювати рослину, стежити за рівнем вологості і температурою повітря в кімнаті, а так само не ставити квіти під палюче сонце. Дезінфекцію підготовленої самостійно або придбаної в магазині ґрунту проводять за допомогою слабкого розчину марганцівки. Від грибка позбавить обробка фікусу розчином фунгіциду, хлорокісом міді і купрозану. Проти комах підійдуть будь-які інсектициди.

Для збільшення стійкості фікусу до зовнішніх шкідливих факторів, використовую "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND