Як доглядати за фікусом Алі в домашніх умовах

Як доглядати за фікусом Алі в домашніх умовах

Опис рослини


Фікус Алі - рослина, яка своїм виглядом не надто нагадує фікус, чим вводить багатьох людей в оману. Однак незважаючи на своєрідний зовнішній вигляд, це все-таки домашній довголистий фікус. Чому ж цей фікус бін Алі такий несхожий на інші фікуси?


Вся справа в листочках цього різновиду. У той час як у більшості фікусів листочки великі, щільні і мають овальну форму, у виду листя довгі і вузькі. У довжину ці вузькі листя досягають близько 30 см. У різних сортів цього домашнього фікусу листя однаково довге, проте можуть мати різний окрас. Через ці особливості цю рослину також називають «фікус іволістний».

Як вже було сказано, представлений фікус Біннендейка кількома сортами, які незначно відрізняються один від одного.

Розглянемо їх докладніше:

 1. Фікус Біннендійка Амстел Кінг. Серед своїх вузьколистих побратимів фікус Амстел Кінг має найширші листочки. Також різновид Амстел Кінг має досить високий стовбур і кулясту крону.
 2. Фікус Амстел Голд. Вузьколистий фікус, листочки якого пофарбовані в два кольори - зелений і салатовий.
 3. Фікус Амстел Квін. Сорт, який за своїми характеристиками дуже нагадує домашній різновид Алі, однак листочки у нього трохи менше.

Утримання та догляд

Доглядати за цією іволістною рослиною зовсім не складно. Необхідно дотримуватися мінімальних вимог, які дозволять квітці рости і розвиватися в домашніх умовах. Отже, яким повинен бути догляд за фікусом?

Освітлення

Перше, що необхідно знати для забезпечення належного догляду - це вимоги до освітлення. Зрозуміло, що рослині доведеться адаптуватися до домашніх умов, але слід зробити все можливе, щоб її існування було максимально комфортним.

Ця квітка любить світло, так що поставте його недалеко від вікна. Коли сонячна активність знаходиться на піку, рекомендується злегка притеняти вашого улюбленця, щоб уникнути сонячних опіків. Якщо ж ви поставите його в тінь, будьте готові до того, що його листя почнуть втрачати яскравість.


Негативно позначається і часта зміна місця, тому не переставляйте рослину; відразу виберіть місце, яке буде ідеально йому підходити.

Температурний режим

Кімнатні фікуси - теплолюбні рослини, так що різке зниження температури може призвести до їх загибелі. Влітку оптимальна температура знаходиться в межах 22-24 градусів, а взимку потрібно стежити за тим, щоб вона не опускалася нижче 17.

Крім того, в холодну пору року ні в якому разі не ставте вашого улюбленця поруч з батареєю або іншими опалювальними приладами. До подібного він ставиться вкрай негативно. Крім того, при догляді за цією квіткою варто пам'ятати, що необхідна кількість сонячного світла збільшується зі збільшенням температури в приміщенні.

Вологість повітря

Для того щоб правильно доглядати за цією квіткою, не забувайте про показник вологості повітря. Він потребує високої вологості повітря, тому в теплу пору року його необхідно обприскувати двічі на день. Можна навіть час від часу влаштовувати рослині тепленький душ, якщо вона розрослася і стала дуже високою.

Правила поливу

Тут варто бути вкрай обачним і точно дотримуватися інструкцій по догляду за квіткою. Справа в тому, що хоча ця рослина любить вологу, від перезволоження вона страждає набагато сильніше, ніж від пересихання. У середньому поливають його двічі на тиждень, проте не забувайте стежити за станом ґрунту. У літній час ви повинні дати просохнути верхньому шару ґрунту, а ось взимку рекомендується дочекатися, поки весь грунт більш-менш просохне.

Вимоги до ґрунту

Необхідно купити спеціальний ґрунт для фікусів у магазині, однак можна спробувати приготувати його своїми руками. Для того щоб скласти поживну легку суміш, знадобиться торф, дерн, дрібний пісок, деревне вугілля і цегляна крихта. Ці елементи необхідно змішати між собою в рівних пропорціях і засипати в горщик. Також потрібно пробити дренажні отвори.

Підживлення добривами

Підживлення здійснюються навесні та влітку (з березня по серпень), а для добрива використовують підживлення для декоративних рослин. Також хороший ефект матиме чергування кореневих і позакореневих підживлень.

Формування крони

Формування крони - одне з найбільш відповідальних завдань для власника такої рослини. Адже фікуси здебільшого є декоративними рослинами, тому їх зовнішній вигляд має велике значення. В основному формувати крону доводиться тоді, коли квітка стає занадто «кущовим». Тоді його підрізають: свої розміри він збереже, але набуде більш охайного вигляду.


Для того, щоб досягти максимального ефекту, формуйте крону різними способами. В Інтернеті можна знайти безліч порад щодо формування крони різної форми, тому вибирайте будь-який варіант і експериментуйте.

Пересадка

Для пересадки підбирають горщик, який буде лише трішки більшим за попередній. Квітку слід дуже акуратно витягти з горщика (для цього рекомендують намочувати земляний ком). Далі потрібно відокремити коріння від землі і уважно їх оглянути. Якщо є хворі, згнилі або засохлі корінці, негайно позбудьтеся їх. Після цього помістіть квітку в горщик, досипте землі і полейте.

Коли процедура завершена, не чіпайте вашого улюбленця якийсь час. Йому потрібен спокій, щоб впоратися зі стресом.

Розмноження

Розмноження фікусу Алі - процес зовсім нескладний, дуже легко проводиться за допомогою черенків. Для розмноження цієї квітки необхідно зрізати череня гостро заточеним ножем. Після зрізки цю частину стебелька поміщають у воду і ставлять у тепле світле місце.
Воду періодично доливайте, оскільки вона буде випаровуватися досить швидко. Через деякий час (близько двох тижнів) біля череня починають з'являтися маленькі корінці. Почекайте трохи, поки вони не зміцніють, а після цього вже висаджуйте малятко в заздалегідь приготовлений горщик.

Найкращий час для того, щоб займатися розмноженням цих квітів, - кінець зими або початок весни. Саме в цей період активізується їх зростання, тому до наступної зими ваш малюк зможе як слід вкоренитися.


Захист від хвороб і шкідників

Неблаготворного впливу різних захворювань ваш улюбленець може зазнати через неправильний догляд. Також якщо не дотримуватися всіх необхідних умов, є шанс виявити шкідливих комах на листочках квітки. Тому правильний догляд - це найкращий захист і профілактика різних шкідників.

 • Наприклад, якщо неправильно доглядати за квіткою, може з'явитися болісний червець. Його прибирають або механічно, або використовуючи дуже слабкий розчин спирту.
 • Якщо на вашого улюбленця напали щитівки - скористайтеся мильним розчином або (якщо процес зайшов вже занадто далеко) використовуйте інсектициди.
 • Від павутинного кліща позбавляються, створивши якусь подобу парникового ефекту. Якщо бажаний результат не настав, використовуйте інсектициди.

Пам'ятайте, що інсектициди токсичні, тому подбайте про свій захист.

Відео «Догляд за фікусом Алі»

З цього відео ви дізнаєтеся про те, як правильно доглядати за фікусом сорту Алі.

Фікус Біннендійка (Алі): відхід у домашніх умовах

Недосвідчені квітникарі, зустрівшись з цією рослиною вперше, можуть не впізнати в ньому фікус, але мало хто з них відмовиться побачити його на своєму підвіконні. Фікус Алі (Alii або Ficus Binnendijkii) ― вічнозелене дерево сімейства Тутові. У природній природі росте в азіатських країнах. Серед усіх різновидів роду саме його найчастіше обирають для озеленення житлових приміщень та офісів.

Вигляд і різновиди

Під назвами «Фікус Алі» або «фікус Біннендійка» ховається ціла група зовні схожих один на одного рослин. У XIX столітті їх відкрив і дав їм опис нідерландський садівник і ботанік Симон Біннендійк. «Знахідка» згодом отримала ім'я на його честь, а пізніше в просторіччі назву спростили до «Біннедіка Алі», «Бенедикта Алі» і «Біннендіка». Тобто, якщо говорити більш конкретно, Алі ― мініатюрний кімнатний різновид величезного іволистного дерева, привезеного в Європу з азіатських тропіків. Іноді його помилково вважають різновидом фікусу Бенджаміна, але як легко переконатися за зовнішнім виглядом ― це різні рослини.


Найбільш популярні одомашнені сорти (культивари) фікусу Біннендіка це:

Фікус Алі (Ficus Binnendijkii cv. Alii). Відрізняється трохи ширшими, ніж у Ficus Binnendijkii листям. Найбільш культивований сорт в домашніх умовах серед усіх інших «Беннендикіанців».

Фікус Binnendijkii Alii

Фікус Алі Амстел Грін Голд (Ficus Binnendijkii cv. Amstel Green Gold). Вузьке листя у цього варіегатного сорту дуже красивого і оригінального забарвлення: на жовто-зеленому тлі, хаотично розташовуються плями різної конфігурації і різних відтінків зеленого. Цей культивар іноді ще називають «Варіегата» (syn. Ficus binnendijkii Variegata).

Фікус Binnendijkii Amstel Green Gold


Фікус Амстел Кінг (Ficus Binnendijkii cv. Amstel King). Крупнолистний сорт. Ширина його листя до 7 см.

Фікус Binnendijkii Amstel King

Фікус Амстел Куїн (Ficus Binnendijkii cv. Amstel Queen). Листя цього екзота трохи ширше, ніж у Алі, але вже, ніж у Амстел Кінг. Кора може купувати червонуватий відтінок.

Фікус Binnendijkii Amstel Queen

У природному середовищі ростання, в тропічних лісах Південно-східної Азії, фікуси Біннендійка являють собою вічнозелені дерева, що витягуються вгору до 15- 20 метрів. У кімнатних умовах ― це невеликі, деревця, висота яких рідко вище 2 метрів. Кора у них гладка, з білими штрихами, у молодих екземплярів темно-коричнева, у дорослих ― біло-сіра.

Якщо говорити про те, як цей фікус цвіте, то потрібно зауважити, що в домашніх умовах домогтися його цвітіння дуже складно. Для зав'язування насіння не вистачає підступних комах. У природі ж воно спостерігається кожну весну. Самі по собі квітки, які можуть бути чоловічими і жіночими, не схожі на квітку в звичному розумінні. Вони схожі на нарости на корі.

Основна причина складнощів, з якими можна зіткнутися при визначенні сорту ― незвичайна форма листя. У фікуса Алі вони довгі (до 30 см в довжину) і вузькі (5-7 см в ширину), нагадують листя верби, чому в народі його нерідко іменують «фікус іволістний». Фарбування листя залежить від сорту та місця його проживання і може бути строкатим (варієгатним) або однотонним. По центру проходять прожилки, що ламають листя посередині, так що зовні вони нагадують горохові стручки, що розкривалися. Зелена маса дуже густа, тому гілки під її вагою опускаються книзу, немов «плачуть».

Фікус Алі: розмноження

У домашніх умовах фікус Біннендійка розмножують стеблевими черенями. Матеріал для розмноження найкраще збирати з дорослого деревця навесні та влітку. Перед тим як розмножити фікус Алі ― нарізати гострим ножем або секатором з стеблів материнської рослини череньки довжиною 15-20 см, потрібно підготувати для їх укорінення воду і ємність.

Воду потрібно брати відстійну, нагріту до кімнатної температури. Ємність підійде будь-яка, це може бути скляна банка або пластмасовий контейнер. Череньки ставлять в ємність з водою і тримають в теплому приміщенні при температурі повітря 20-25 градусів, далеко від прямих сонячних променів. Якщо в кімнаті занадто спекотно, черенки час від часу обприскують з пульверизатора водою кімнатної температури. Воду в ємність періодично доливають. Через 1-2 тижні черенки випускають корінці. Через 3-4 тижні, коли корінці досягнуть 2-2,5 сантиметрів, черенки садять у ґрунт.

Фікуси можна розмножувати і насінням. Таке насіння продається в багатьох спеціалізованих магазинах. Це не найпопулярніший метод, оскільки він вимагає багато часу і терпіння.

Особливості відходу

Цей екзотичний зелений вихованець абсолютно не примхливий у догляді в домашніх умовах, дуже швидко росте і вже через пару років після вкорінення може впертися в стелю. Щоб деревце підкорило оточуючих доглянутим зовнішнім виглядом, достатньо створити для нього певні умови.

Ґрунт

Ґрунт для фікусу іволистного повинен бути родючим, пухким, повітропроникним, не затримує надлишки вологи. Клацнути та кислі типи ґрунтів не підходять. Чореньки можна висаджувати в готові грунти для пальм і фікусів або скласти ґрунт самостійно. Для цього потрібно взяти 2 частини дерну, 2 частини перепрілого листя, по одній частині піску, перегну і торфу.

Підживлення

Добрива слід вносити у весняні та літні місяці, чергуючи мінеральні та органічні. Двічі на місяць у воду для поливу можна додавати комплексне добриво, призначене для кімнатних кольорів. З тією ж регулярністю можна обприскувати листя слабким розчином для підживлень. У період спокою (пізньої осені і взимку) підживлення припиняють.

Мікроклімат

Саме відповідне місце для сортів Біннендійка ― подалі від прямих сонячних променів і батарей опалення. Найбільш комфортна температура повітря в кімнаті влітку ― + 20 -25 ° С, взимку ― + 16-20 ° С. Повітря в кімнаті не повинно застоюватися. Але відкривати на провітрювання вікно, біля якого стоїть горщик або кадка з деревцем або вішати над ним кондиціонер не можна: прямих протягів фікус теж не переносить.

Вологість

Полив повинен бути помірним, відстійною водою кімнатної температури. Взимку частота поливу ― один раз на тиждень, з весни до осені ― тричі на тиждень. Застоїв вологи в горщику допускати не можна, це призводить до загнивання коріння. Листя, особливо коли повітря в кімнаті перегріто, рекомендується регулярно обприскувати.

Необхідність у поливі визначають за станом ґрунту в горщику - вона повинна просохнути на глибину 3-5 см. Якщо поверхневий шар ґрунту легко розсипається в руках і не липне, фікус поливають. Воду ллють зверху земляного кома невеликими порціями в кілька прийомів. Через півгодини скло в піддон воду зливають, а піддон і дно горщика протирають насухо.

Освітлення

Фікус Біннендійка Алі родом із субтропічних лісів, тому любить гарне освітлення. Примітно також, що чим в приміщенні тепліше, тим більшої кількості світла він потребує. У природному середовищі проживання ця особливість пов'язана зі зміною часів року. Строкатим сортам підходить розсіяне світло, деревцям з темно-зеленим листям ― полутень. Краще місце на підвіконні ― південна або східна сторони.

Пересадка

Молоді деревця ростуть швидко, і щороку потребують пересадки в новий горщик на 3-4 см більше попереднього з повною заміною ґрунту. Бажано, щоб горщик був новим, стерильним. Якщо ємність вже використовувалася, ретельно вимийте її і продезінфікуйте. Дорослі рослини доводиться пересаджувати рідше, кожні 3 роки, методом перевалки. Дуже великі екземпляри до пересадки ставляться негативно, їх залишають на місці, але щороку обов'язково оновлюють верхній шар ґрунту.

Найкращий час для пересадки початок весни, коли деревце пробуджується зі стану спокою. На дно горщика насипають дренаж. На нього ставлять фікус, а навколо з усіх боків рівномірно насипають ґрунт. Робиться це незалежно від того, пересаджується деревце з повною заміною ґрунту або перевалкою з грудкою прикореневої землі. Потрібно уважно стежити, щоб ствол встав рівно, без крену в який-небудь бік. Потім ґрунт у горщику рясно поливають, і пересаджену рослину ставлять на колишнє місце. Наступні поливи проводять у міру підсихання ґрунту.

Фікус Алі не любить, коли його пересувають, повертають, він - «домосід», тому треба відразу шукати для нього місце в приміщенні, враховуючи його майбутній зріст.

Обрізка фікуса Біннендійка

Догляд за кімнатним фікусом включає обов'язкову формуючу обрізку. Без неї він буде рости хаотично і втратить свою декоративність. Для того щоб вирощуваний вдома або в офісі екзот набув постійної форми, починати обрізати його треба з раннього віку, коли стеблі зберігають гнучкість. Найкращий час для «стрижки» ― весна. У цей період зелений вихованець володіє великим запасом життєвих сил, здатний рівномірно рости, викидаючи безліч втечі.

Завдяки обрізці та формуванню деревце зможе приймати різні форми: дуга, куля, куст, бонсай. Деякі майстри надають своїм зеленим вихованцям і більш складні конфігурації, які прирівнюються до скульптурів, а їх створення до свого роду мистецтва ― фікусоплетіння. Цей процес неймовірно захоплюючий, але вимагає терпіння і регулярності.

Приступаючи до обрізки необхідно врахувати деякі нюанси. Нові втечі утворюються з верхівкових і бічних (пазушних) нирок. Верхівці нирки розвиваються швидше і гальмують або навіть повністю блокують розвиток бічних нирок. Обрізка верхівки нирки в період її активного зростання (навесні) тягне за собою активне пробудження нирок пазушних, з яких у свою чергу починають активно рости втечі.

Осінньо-зимова обрізка несе ризик однобокого розвитку і фікус виросте перекошеним. Крім того, восени і взимку фікус використовує поживні речовини, накопичені в наземних частинах в період активного зростання, а обрізка позбавляє рослину цих запасів.

Формування крони це не тільки обрізка, але напрямок втечі в потрібний бік. Робиться це за допомогою всіляких пристосувань. Тому перш ніж відрізати втечу, її потрібно направити і зафіксувати. Через деякий час фіксуюче пристосування знімають.

Обрізку проводять гострим ножем або секатором у такому порядку:

 • видаляють втечу над ниркою;
 • місце зрізу промокають губкою до тих пір, поки не перестане виділятися чумацький сік;
 • «ранку» дезінфікують порошком деревного або активованого вугілля.

Пеньки при обрізці залишати не рекомендується, це може призвести до хвороб.

Стволам також можна надавати цікаві форми, переплітаючи їх між собою. Для цього в один горщик висаджують 2-3 чорні. З пари рослин формують спіралі, перекручуючи стебли. З трьох ― плетуть косичку. Плетіння виконують вільно, щоб зростання дерева не припинялося. Зайві втечі та листя видаляють.

Хвороби і шкідники

Питання що робити, якщо фікус захворів або зазнав нападу шкідників, актуальне, незважаючи на те, що з іволістними екземплярами такі неприємності трапляються рідко. Перелічимо основні з них:

 • Листя поникають і опадають. Поширена причина ― надмірне зволоження ґрунту і загнивання коріння.
 • Розвиток фікусу сповільнився, він скидає листя. Нерідко це відбувається через брак світла.
 • Листя зморщується і висихає. Часто це стає результатом потрапляння на крону прямих сонячних променів. Її необхідно притеняти.
 • Виникають коричневі плями на краях листя. Причини можуть бути різними: надмірна кількість добрив, сухість повітря, висока температура в приміщенні.

При недостатньо ретельному відході сорту Біннендійка можуть вражати шкідники. Найпоширеніші серед них:

 • Щитівки і хибнощитівки. Зараження проявляється втратою забарвлення і опаданням листя. На ній можна помітити комах, схожих на чорні бляшки. Для їх видалення треба протерти листя змоченою в мильному розчині м'якою тканиною.
 • Павутинний кліщ. Визначити його появу легко за найтоншою павутинкою на листях, схожою на білий наліт. Щоб позбутися кліща, треба кілька разів з перервою на тиждень промити рослину під душем для збільшення вологості. Її павутинний кліщ не переносить.

Корисні властивості фікусу Алі для людини

У різних народів з знаходженням фікусу в будинку пов'язані всілякі прикмети і забобони. В азіатських країнах вважають, що це дерево є покровителем домашнього вогнища, допомагає вирішити сімейні грошові проблеми, зміцнює подружні союзи, допомагає завагітніти бездітним жінкам. Слов'яни, навпаки, часто ставляться до фікусу негативно, вважаючи його «мужегоном» ― розлучником.

Правда це чи ні, судити не беремося. У будь-якому випадку вважати зростаючий у будинку фікус лише декоративною окрасою простору неправильно. Він здатний принести людині чимало користі:

 • очищати повітря в приміщеннях, насичуючи його киснем і перетворюючи шкідливі речовини на амінокислоти;
 • служити енергетичним захистом для мешканців будинку;
 • бути основою для приготування відварів і спиртових настоянок, які допомагають при захворюваннях суглобів, ротової порожнини, гематом, жіночої статевої сфери.

Існує також думка, що фікус отруйний. Дійсно, оскільки це дерево відноситься до каучуконосних, в його чумацькому соку міститься каучук. При потраплянні на шкіру він може викликати свербіння і подразнення. Тому всі роботи краще проводити в рукавичках, а також ставити горщик з ним в недоступному для маленьких дітей і тварин місці.

Вирощувати фікус Алі легко і цікаво: невибагливий у догляді, він радує пишним і яскравим листям. А ще дає можливість квітникарям проявити свої творчі таланти, створюючи різні за формою зелені скульптури на власному підвіконні. Квітникарі, що культивують у своїх будинках цю екзотичну рослину, залишають про неї позитивні відгуки і отримують від «спілкування» з ним тільки позитивні емоції.

Стильна і витривала рослина - фікус «Алі»

Фікус Алі залишає незгладиме враження у кожного, хто його побачить.

Тому він затребуваний у квітникарів.

Але не всі, хто вперше бачить цю рослину, зрозуміють, що це фікус.

Поява фікусу «Алі» на світ

Фікус Алі (cv. "Alii" або Ficus Binnendijkii), фікус Біннендійка приховує під своєю назвою цілу групу схожих друг на дру "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND