Як доглядати за китайською трояндою в домашніх умовах

Як доглядати за китайською трояндою в домашніх умовах

І одна з рослин, яка допоможе вам надати своєму будинку вид оранжереї, є гібіскус - китайська троянда, один з найпопулярніших видах в культурі сімейства Мальвових.


Опис рослини

Китайська троянда (Гібіскус) трохи схожа на маленьке дерево, хоча це багаторічний квітучий чагарник. У природі вона може досягати висоти 4 метри, і має пишну крону. Зустрічається він в Азії, Америці, Європі.


Гібіскус зовсім не схожий на звичайну троянду, і назвали його так, очевидно, просто тому, що квіти гібіскусу дуже красиві. Мабуть, їх можна порівняти з квітучим шипшиною або мальвою. При правильному відході діаметр квітки може досягати 15 см.

Квітки біля китайської троянди одиночні, великі, з округлими пелюстками, і мають найрізноманітніший забарвлення, хоча найчастіше в квартирах зустрічається червоний гібіскус (див. фото).

Видів гібіскусу існує близько 300, вона може бути звичайною і махровою, види розрізняються по висоті, по формі квіток, по інтенсивності цвітіння.

У домашніх умовах культивують переважно Гібіскус гібридний. Цей вид китайської троянди виростає в квартирі до півтора метра, однак потрібно пам'ятати, що цій рослині потрібен великий горщик. При правильному відході китайська троянда буде швидко рости, добре розвиватися і радувати вас цвітінням цілий рік.

Гібіскус гібридний понад 70 років тому був виведений радянським селекціонером Федором Русановим, який заснував Ботанічний сад в Узбекистані. Саме цей вид найбільш цінують любителі китайської троянди в нашій країні. Китайську троянду називають «деревом пристрасті і любові»

За час розведення в домашніх умовах китайська троянда обросла різними прикметами і забобонами, які бувають найбільш суперечливими. Тому деякі квітникарі чекають квітів китайської троянди із захопленням, а інші - з обережністю.


Вважається, що в'яка квітка китайської троянди забирає собі хвороби своїх господарів, а якщо ця троянда рясно цвіте в будинку молодої дівчини, вона скоро зустріне майбутнього чоловіка. Якщо гібіскус зацвітає в будинку сімейної пари, це вважається ознакою сімейного благополуччя, і віщує радісні події - народження дітей, вдала відпустка, нові покупки. А от якщо рослина погано розвивається, чахне - домочадців чекають хвороби.

Вибір місця та умови утримання

Китайська троянда дуже любить сонце, тому горщик з рослиною слід поставити біля вікна, розташованого на південно-східній стороні квартири.

У тіні гібіскус може взагалі не цвісти. Однак попадання прямих сонячних променів небажане, тому китайську троянду потрібно встановити таким чином, щоб її освітлювали промені ранкового сонця. Якщо ви володар дуже сонячної квартири, тоді ваш гібіскус слід злегка притеняти, щоб на неї не потрапляло яскраве сонце в обідній час.

Якщо є можливість ставити горщик з квіткою на свіже повітря (на балкон, веранду або терасу), то в теплий час робити це вкрай бажано. Кімнатна китайська троянда дуже любить такі прогулянки, однак її потрібно захищати і від прямих сонячних променів, і від протягів.

Найкраща температура для гібіскусу влітку 22-25 градусів (можна і вище), а взимку - не нижче 15 градусів. Якщо температура знизиться сильніше, китайська троянда може втратити листя. Якщо ж ви зможете постійно влаштовувати своєму гібіскусу прохолодну зимівлю, то китайська троянда може цвісти протягом декількох десятків років.

Гібіскус дуже любить вологе повітря, тому його слід обризкувати водою з пульверизатора. Особливо часто це слід робити в зимові місяці, коли в квартирах включають центральне опалення, і повітря стає дуже сухим.

Періодично можна ставити китайську троянду під теплий душ, гібіскус з вдячністю відгукнеться на цю процедуру. Однак поливати китайську троянду з душу слід тоді, коли вона не цвіте - якщо вода потрапить на бутони, вони можуть обсипатися.


Можна для зволоження і підтримки необхідної гібіскусу атмосфери ставити горщик з квіткою на піддон з водою або вологим камінням.

Догляд за китайською трояндою в домашніх умовах

Вибір ґрунту

Ґрунт у горщику з китайською трояндою повинен бути завжди пухким і вологим, це забезпечує рослині в період цвітіння необхідне харчування. Однак зайвої вологості варто уникати - коріння гібіскусу при заболоченості може загнити. Саме тому в горщик перед посадкою туди китайської троянди слід насипати дренаж.

Якщо говорити про склад ґрунту для китайської троянди, потрібно зазначити, що ґрунт повинен бути легким і нейтральним, кислі ґрунти гібіскус не любить і цвісти в них не буде. Ідеально для гібіскусу суміш дернової землі, перегну і піску приблизно в рівних кількостях. Можна додати в ґрунт листову землю, деревне вугілля і торф.

Полив.

Китайська троянда вимагає рясного поливу. Взимку його слід дещо скоротити, проте зовсім припиняти полив не треба. Просто стежте, щоб ґрунт між поливами встигав просохнути. Поливати китайську троянду, як і будь-яку іншу рослину, слід відстояної водою кімнатної температури.

Підживлення

Догляд за китайською трояндою в домашніх умовах передбачає якісне підживлення вашої рослини. Удобрювати гібіскус слід лише у весняно-літній період приблизно один раз на два тижні. Можна вносити в ґрунт добриво для квітучих рослин, яке продається в садових магазинах, а можна просто чергувати органічне добриво з мінеральним.


Взимку, в період спокою, китайську троянду удобрювати не треба. Виняток становить тільки квітучий гібіскус - тоді потрібно вносити в грунт трохи калійно-фосфорних добрив весь період цвітіння. Після того, як рослина відцвіла, підживлення слід припинити.

Особливості відходу

Незважаючи на те, що китайська троянда вважається досить невибагливою рослиною, вона швидко реагує на неправильний догляд за нею. Існують типові проблеми з цією рослиною, знання яких допоможе вам уникнути труднощів при вирощуванні вашої китайської трояндою. Знаючи про них, можна легко скорегувати догляд за гібіскусом.

Які ж проблеми найбільш часто зустрічаються при вирощуванні китайської троянди в домашніх умовах? Їх кілька:

 • у гібіскусу жовтіють і опадають листя. Це перша ознака того, що вашій рослині бракує вологи. Збільште полив, частіше обризкуйте квітку з пульверизатора і періодично влаштовуйте йому теплий душ. Ці заходи повинні допомогти;
 • у китайської троянди з'являються бутони, але вони не розквітають і опадають. Ця ознака також свідчить про те, що рослині бракує вологи. У разі, якщо вологи недостатньо, китайська троянда буде берегти її в першу чергу за допомогою припинення цвітіння. Заходи потрібно вжити такі ж, як і у випадку з опадаючим листям, за винятком теплого душу - бутони не люблять потрапляння на них струменів води;
 • якщо полив достатній і грунт у горщику вологий, але бутони все одно опадають, це може бути наслідком недостатньої або неправильної підживлення. Живильне середовище дуже важливе для квітучої рослини, йому потрібно багато сил для формування квітки. Зверніть увагу на те, щоб хоча б раз на місяць (а краще частіше) в грунт було внесено добриво для квітучих рослин;
 • опадати бутони і квіти можуть також у разі різких перепадів температури. Якщо ви винесли свою китайську троянду на балкон, не дочекавшись стійкого тепла, то вдень вона буде грітися на весняному сонці, а вночі страждати від заморозків. Результатом таких перепадів і стресу для рослини стануть опале листя і бутони. Тому за температурним режимом приміщення, в якому знаходиться китайська троянда, потрібно ретельно стежити;
 • якщо у вашого гібіскусу зморщилося листя, втратили свій глянцевий блиск і стали млявими, це є свідченням того, що повітря в приміщенні занадто сухе. Крім поливу, потрібно якомога частіше обприскувати листя китайської троянди водою.

Пересадка

Молодий гібіскус, який росте в домашніх умовах, необхідно пересаджувати один раз на рік, навесні. Горщик при кожній наступній пересадці повинен бути трохи більшого діаметру, ніж попередній.

У горщик, приготований для пересадки, обов'язково потрібно насипати дренаж - коріння китайської троянди не люблять зайвої вологи при тому, що рослина вимагає частого і рясного поливу. Якщо знехтувати дренуванням землі, то коріння рослини просто згниє від вологи, яка буде накопичуватися на дні горщика. Тому хороший дренаж - це обов'язкова умова для правильного догляду за кімнатною китайською трояндою.


Зверху на дренаж слід насипати трохи піску, а потім заповнити його підготовленим так, як зазначено вище, грунтом. Чим молодша рослина, яку ви пересаджуєте, тим легшою і пухкою має бути ґрунт.

Після того, як рослині виповниться три роки, можна буде пересаджувати її один раз на два роки. Коли китайська троянда стане ще старшою, то пересадку можна буде робити один раз на три роки, для дорослої рослини цього цілком достатньо.

Обрізка

Для того, щоб забезпечити вашій китайській троянді рясне і тривале цвітіння в домашніх умовах, її обов'язково потрібно обрізати. Декоративна формуюча обрізка проводиться навесні, перед пересадкою гібіскусу в новий горщик, до того, як на рослині почнуть з'являтися бутони.

Гострим секатором або просто ножицями слід повністю вирізати сухі і голі втечі, а також втечі, які ростуть всередину куща і паралельно основному стовбуру. Здорові стеблі потрібно просто трохи вкоротити, приблизно на третину.

Якщо ви обрізаєте стару рослину, яку потрібно не просто злегка обрізати і сформувати красивий куст, а якісно омолодити, вам доведеться видалити всі втечі на відстані приблизно 15 - 20 см від основи. При цьому необхідно простежити, щоб на втечах, що залишилися, були здорові нирки.


Після обрізки втечі підуть у зростання. Слабкі і тонкі краще відразу видалити, тоді на вашій рослині залишаться тільки міцні, сильні, здорові стеблі.

Влітку також слід злегка обрізати кінчики втечі, це дасть кущу можливість сформувати нові нирки. Так само потрібно підрізати втечі після цвітіння. Обрізка абсолютно не шкодить китайській троянді, здійснювати її можна хоч цілий рік, рослині це буде тільки на користь.

Способи розмноження

Гібіскус легко розмножується і насінням, і черенками. Череньки для розведення китайської троянди можна використовувати ті, які залишилися після весняної обрізки куща. При розведенні черенками рослина починає цвісти практично відразу, в перший же рік, крім того, череня збереже всі сортові ознаки материнської рослини, чого не можна сказати про насіння.

Розмноження гібіскусу черенками

Череньки, які залишилися у вас після обрізки, потрібно поставити у воду, щоб у них з'явилося коріння. Для цього слід взяти склянку з темного скла, поставити туди черенки і накрити їх банкою для додаткового зволоження. Склянки з черенками потрібно поставити на світлий підвіконня.

Після того як приблизно через два-три тижні, коли у черенків з'являться корінці, їх потрібно пересадити в невеликі горщики з поживною сумішшю. У суміш обов'язково потрібно додати торф, це дуже корисно для молодої рослини.

Після того, як череня піде в ріст, і на ньому почнуть з'являтися листя, а коріння його заповнять горщик, потрібно пересадити його на постійне місце в відповідну за розмірами ємність, поливати, вносити добрива, і чекати цвітіння.

Можна вкоренити череньки відразу в грунт, видаливши перед цим з нього практично все листя, залишивши тільки верхні - це потрібно зробити для того, щоб уникнути втрати вологи. Вкорінювати череня слідуєтв у поживну суміш, що складається з піску і торфу.

Мінусом такого способу розведення є те, що неможливо контролювати розвиток кореневої системи у молодої рослини. Втім, якщо череня пішло в ріст і почало випускати нові втечі, зрозуміло, що з кореневою ситстемою у нього все в повному порядку.

Розмноження насінням

Якщо ви все-таки вирішили спробувати розмножити свій гібіскус насінням, то робити це слід не пізніше березня. До посадки насіння безпосередньо в поживну суміш, їх потрібно на добу замочити у воді або Епіні.

Ємність для насіння слід наповнити сумішшю, що складається з піску і торфу, а перед посадкою добре її зволожити. Насіння укладають на ґрунт і злегка присипають землею. Сильно поглиблювати їх не потрібно.

Після цього ємність з насінням треба накрити плівкою і поставити в тепле світле місце. Температура в приміщенні, де проростає насіння, повинна бути не нижче 25 градусів. Оскільки в березні в квартирах працюють батареї, можна поставити ємності на підвіконня, тоді земля прогріватиметься знизу. Однак при цьому обов'язково потрібно періодично знімати плівку для провітрювання насіння, і не забувати зволожувати ґрунт.

Коли з насіння з'являться перші паростки, і на них сформується по 2-3 листки, їх можна буде пересадити в окремі маленькі горщики. Цвісти такі рослини будуть не раніше, ніж на третій рік (іноді на другий), і квіти можуть бути совім не такими, як на материнській рослині.

Дотримуючись цих простих умов, ви зможете домогтися рясного і тривалого цвітіння китайської троянди, яка стане справжньою окрасою вашого будинку.

Китайська троянда - догляд у домашніх умовах і розмноження

Китайську троянду застосовують для оформлення житлових приміщень, офісів, садових ділянок. Нерідко її використовують у квіткових композиціях і одиночних посадках для створення ландшафтного дизайну. Розкішний чагарник родом із сімейства Мальвові в природних умовах мешкає в Південному Китаї та Індії (назва квітки містить підказку про її походження).

Опис китайської троянди

Невибагливість - одна з переваг рослини китайська троянда, відхід в домашніх умовах за нею простий і не потребуватиме багато витрат часу і сил. Кімнатна рослина має різні листочки, вкриті глянцем. Сама квітка досить велика. Він може досягати в діаметрі 16 см. На сьогоднішній день штучно отримані сорти гібіскусу з різним колірним забарвленням: рожеві, жовті, білі, помаранчеві, червоні. Домашня троянда дерево може прожити 30 років. У дикій природі виростає до 3 м.

Гібіскус у природному середовищі проживання

Розмноження китайської троянди або кімнатного гібіскусу

Гібіскус, крім декоративності має ще й корисні властивості: його бутони використовують для цілющого чаю, а молоді втечі вживають у їжу.

Як розмножити гібіскус кімнатний? Є два головних способи: насінням і черенками.

Розмноження черенками

Найчастіше використовують розмноження гібіскусу черенками. Цей спосіб простий і менш трудовитратний порівняно з вирощуванням із насіння. У цьому випадку молоде розтіньце зберігає всі ознаки материнського чагарнику.

На замітку: Дерево, вирощене в результаті черенкування, зацвіте вже через рік.

Матеріал для посадки - гілки троянди, що залишилися після обрізки. Можна спеціально взяти череня для посадки, відрізавши його з верхівки. На кожному черенку повинна бути мінімум пара міждузлів.

Черенки гібіскусу на посадку

Укорінення може відбуватися двома способами:

 • перший - приміщення в ємність з водою і очікування появи коріння, після чого слід пересадити в землю;
 • другий - посадка в грунт, для чого потрібен повітряний і легкий грунт.

У другому випадку можна для створення пухкості внести трохи піску. Зверху ємність з черенками вкривають плівкою для створення ефекту теплиці або простою банкою зі скла. Час від часу укриття прибирають, щоб провітрити черенки від конденсату, що скупчився. За відсутності провітрювання можливе виникнення грибка. Оптимальний температурний режим становить від + 22 до + 25 градусів. За 30-60 днів повинні відрости корінці. Тоді можна проводити висадку саджанців на постійне місце виростання в заздалегідь приготовлений горщик з грунтом.

Вирощування насіння

Як можна виростити гібіскус із насіння в домашніх умовах? Варто відразу приготуватися до того, що це тривалий і витратний метод. Насіння можна придбати в магазині або зібрати самостійно.

Зверніть увагу! При розмноженні насінням китайська троянда зацвіте тільки через 3 роки.

Вирощування саджанців із насіння відбувається в кілька етапів:

 1. На пару годин насіння поміщають у воду кімнатної температури, можна трохи вище.
 2. Те насіння, що опустилося на дно, готують до висадки. Ті, що спливли на поверхню, є порожніми і для пророщування непридатні.
 3. У воду додають препарат, що стимулює зростання. Додатково не завадить провести дезінфекцію насіння в розчині перманганату калію.
 4. Насіння розкладають на вологій марлі. На ній і відбуватиметься пророщування.
 5. Зверху також накривають вологим матеріалом.
 6. Коли «проклюнуться» перші паросточки, насіння потрібно розсадити по невеликих стаканчиках з грунтом. Можна взяти торф'яні таблетки або самостійно приготувати грунт, зробивши суміш з торфу і піску в однакових пропорціях.
 7. Посаджені паростки накривають склом або плівкою.

З цього моменту починають провітрювання, обприскування і підтримання температури на необхідному рівні (не менше + 25).

Увага! При пророщуванні необхідно постійно стежити, щоб грунт був досить вологим. Висихання неприпустиме.

Паростки насіння гібіскусу кімнатного

При утворенні у сіянців трьох справжніх зелених листів їх розсаджують по горщиках невеликого розміру. Це своєрідне пікірування, після якого пересаджують в ємності побільше.

Догляд за сіянцями і саджанцями китайської троянди

Відхід дуже важливий на цьому етапі, оскільки впливає на зростання і розвиток. Для красивої кущової крони роблять систематично прищипку верхніх пагонів.

Молоді рослини пересаджують щороку. При цьому ємність беруть трохи більше за обсягом колишньої. На дні розміщують дренаж з дрібного керамзиту. При пересадці варто використовувати спосіб перевалки. Це найбільш безпечний метод для кореневої системи китайської троянди. Усі порожнечі засинаються ґрунтом.

Важливо! Як землю можна застосовувати ґрунт для посадки цитрусових культур, розбавивши його пісочком. Щоб приготувати ґрунт самостійно, змішують дерн, листову землю і вносять перегній, вугілля деревне, пісок.

Коли починати формувати гібіскус з нуля

Обрізка даній рослині необхідна. Це потрібно для формування, збереження густої, красивої крони. Ця процедура стимулює процес цвітіння. Спочатку необхідно визначити, якою повинна бути форма крони і тільки після приступати до обрізки. Як правило, троянду вирощують як штамб або як чагарник.

Штамбовий гібіскус формують при досягненні саджанцем росту в 15 см. Проводять прищипку по центру. У цьому випадку йде активне зростання втечі, розташованих з боків. Стовбур обов'язково треба підв'язати до опори, щоб уникнути поломок.

Штамбова китайська троянда

При формуванні чагарнику в нижній частині центрального ствола залишають пару нирок. Частина, що залишилася, підлягає обрізці. Через три місяці втечі вже достатньо підростуть, щоб їх обрізати. Додатково видаляють всі сухі гілки, а також втечі з пошкодженнями і ті, що ростуть всередину чагарнику або паралельно по відношенню до основних гілок.

Увага! Місце зрізу потрібно правильно вибрати. Дивляться, як розташована нирка і лист, над якими планується зріз. Вони повинні бути розташовані на зовнішній частині гілки, щоб втеча могла рости від крони, а не всередину неї.

Найкращий час для проведення процедури обрізки або лютий, або осінні місяці. Влітку варто залишити чагарник у спокої, оскільки на цей період припадає цвітіння. Обрізка може порушити процес. Виконувана систематично, за всіма правилами процедура, допоможе створити куст красивої форми.

Догляд за дорослим деревом кімнатної китайської троянди

Деревоподібний чагарник не вимагає складного догляду. Досить вчасно поливати, робити обрізку, вносити добрива, а також створювати потрібні умови для зимового періоду.

Режим поливу

З лютого до середини осені полив повинен бути частий, у міру висихання верхнього шару грунту. Воду слід використовувати відстійну і теплу. Якщо вода скупчилася в піддоні, її просто зливають. У період вегетації важливо підтримувати рівень вологості 70%. При спекотному літі рекомендовано додатково обприскувати рослину і поливати через піддон

Підживлення

Вегетаційний період рослини вимагає підживлень. Щоб підгодувати, підійдуть покупні мінеральні добрива, які зроблені спеціально для квітучих декоративних культур. Вибираючи підживлення, варто звернути увагу на кількість фосфору, його повинно бути мало. Мінерали чергують з органікою. З органіки переважно застосовувати настій на позначці курей (1:20) або корів (1:12). Частота підживлень у період вегетації становить раз на 2-3 тижні.

Важливо! Вносити підживлення до ґрунту з щойно пересадженими чагарниками категорично заборонено. Перед добривом обов'язково поливають ґрунт, щоб не обпалити коріння.

Особливості відходу в період кольору

Квітковий період у китайської троянди тривалий - три сезони поспіль, виключаючи зиму. Хоча є окремі екземпляри, які можуть зацвести і в період спокою. Правда, тривалість життя квітки невелика - всього 1-2 дні, після чого вона опадає. Пізніше утворюється новий бутон і квітка китайської троянди.

Щоб забезпечити гібіскусу хороше освітлення, краще розташовувати його біля віконець, що виходять на південний схід або південний захід. У період цвітіння температурний режим слід підтримувати на рівні + 18-20 градусів. Влітку кімнатний гібіскус можна виставити в сад або на балкон. Але при цьому він повинен бути захищений від вітру і протягів.

Гібіскус у цвітінні

Особливості відходу в період спокою

У зимовий період потрібно залишити рослину в спокої, щоб вона могла набратися сил для наступного цвітіння. Скорочується полив. Підживлення також не вносяться. Щоб не перелити рослину, слід перевіряти за допомогою палички глибину висохлого ґрунту. Коли сухим виявляється тільки тонкий шар на поверхні, рослину не поливають.

Комфортна "

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND