Як правильно відсадити дитину орхідеї в окремий горщик

Як правильно відсадити дитину орхідеї в окремий горщик

Яку дитину можна відсаджувати


Для початку давайте розберемося, що таке дитина.
Це маленький відросточок, який утворюється на кольороносі і має кореневу систему. Така «малеча» утворюється після цвітіння рослини. У цей час на стеблі утворюється молода втеча з бутончиком або мініатюрний дочірній відросточок. Він не може вкоренитися, оскільки не має кореня. Перший час він харчується від материнського «тіла», поки не обзаведеться своєю кореневою системою і не викине перші листочки.
Коли «малюк» обзаведеться п'ятьма листочками і корінці підростуть до 5 см, то дітку можна відсаджувати, оскільки вона зміцніла і набралася сил для самостійного зросту. При природному зростанні на це йде близько півроку. Деякі квітникарі намагаються вплинути на швидкість цього процесу і обприскують діток стимулятором і натирають мхом. Однак краще приживаються і згодом розвиваються дітки, які росли без втручання людини.


Коли на материнському «тілі» з'являються «малюки», догляд за квіткою залишається колишнім. Дуже важливо відсадити дітку вчасно, так як якщо корінці виростуть занадто довгими, то можуть пошкодитися під час посадки через велику крихкість.
Орхідея випускає дитину, коли готова до розмноження. Бувають моменти, коли загроза загибелі змушує квітку до того, щоб почати розмножуватися. Така ж турбота про продовження роду. Якщо, наприклад, при поливі виявилося залитою точка росту або відгнили коріння, то розвиток під загрозою, і квітка кидає всі сили на те, щоб почати розмножуватися.

Відео «Як відокремити дитинку від орхідеї»

Відео про те, як відокремити дітку від орхідеї, і що робити далі.

Потрібні інструменти

Перед тим як приступити до відсаджування паросточків, слід приготувати все необхідне. Вам знадобляться гострі ножиці або секатор. Заздалегідь подбайте про субстрат, оскільки від нього залежить подальший розвиток рослини. Він повинен бути пухким і мати високу ступінь аерації.

Далі набудете прозору ємність, краще пластикову, щоб було зручно спостерігати за кореневою системою рослини. Кориця або активоване вугілля потрібне для обробки зрізів, щоб не допустити інфікування. Подбайте про рукавички, щоб захистити руки від отруйної красуні. Інструмент слід продезінфікувати спиртом.

Процес відділення

Все готово і можна приступати до відокремлення дітки від «матері». Робити це варто, коли гілочка відцвіла і стала жовтіти. Якщо стебель зелений і здатний до життя, то на ньому знову зацвітуть чудові ніжні квіточки або зі сплячої нирки утворюється дитинка. Краще тільки вкоротити його, залишивши два міждузлі і зробивши зріз на сантиметр вище, ніж розташовується остання нирка. Кольоронос всередині порожній. Слід його запечатати воском, щоб він не залишився без вологи.

Щоб зробити акцент не на цвітінні, а на отриманні дітки, то слід створити комфортні умови: яскраве розсіяне світло, стовпчик термометра повинен знаходитися на позначці 30 ° C. Ці умови природним способом настають у літній період. Саме в цей час рослина робить не закладку бутонів, а вирощує діток.


Акуратно зрізаємо відростку з квітки, залишивши невелику частину кольороноса (не менше 1 см). Відросток залишаємо на півгодини, щоб він трохи підсох. Зрізи обробляємо товченим вугіллям. Далі відокремлюють відросток від стебля. Діють аналогічним способом, використовуючи гострий ніж. Молодий відросток з корінцями відокремлюють від стебля, після чого знову підсушують і припудрюють.

Як діяти далі

Як же правильно посадити відросток орхідеї? Обов'язково ємність повинна мати отвори. Якщо ви купили ґрунт у магазині, подивіться, щоб шматочки соснової кори були потрібних розмірів і не були трухлявими. Відсадити дитину можна навіть у пластиковий стаканчик. Нагадуємо, що ємність повинна бути прозорою. На дно поміщаємо дренажний шар. Відросток поміщають у центр горщика й обережно розправляють усі корінці, після чого заповнюють ємність ґрунтом.

Навіть якщо відгалуження всіх корінців не помістилися в горщик, нічого страшного, оскільки ця тропічна рослина є епіфітом, і відростки будуть виконувати функції повітряного коріння, беручи участь у процесі фотосинтезу. До того ж поверхневий шар кореневища завдяки своєму спеціальному пристрою може поглинати вологу з навколишнього середовища. Головне, щоб точка росту залишалася відкритою, щоб виключити загнивання під час поливу.
Поливати посаджений відросток слід через пару днів. Надалі слід поливати відростки, коли субстрат буде висихати. Роблять це раз на п'ять днів. Можна використовувати полив методом занурення. Для цього горщик з відростками поміщають хвилин на двадцять в ємність з водою.

Перший час слід помістити молоденьку рослину в умови, максимально наближені до тропічних: підвищена вологість і тепло. Це може бути маленька тепличка, пакет, дендрарій, можна навіть використовувати акваріум (без мешканців, зрозуміло). У таких комфортних умовах рослина знаходиться протягом року, після чого її пересаджують у дорослий субстрат.

Рослині забезпечують хороше освітлення, виключаючи прямі сонячні промені, щоб не викликати опіки; високу температуру і достатню вологість. Рослині потрібні регулярні обприскування. Цю процедуру можна чергувати з обприскуванням розчину добрива. Цю маніпуляцію поводять тільки в денний час і таким чином, щоб рідина не потрапляла в середину розетки. Слідкуйте обов'язково за тим, щоб не перезволожувати субстрат.

Якщо ви будете дотримуватися цих нескладних правил догляду, то молоденький відросток добре приживеться, і, можливо, незабаром порадує вас своїми чудовими квіточками.

Як відсадити дитину орхідеї від материнської рослини

Орхідеї фаленопсис популярні і користуються попитом у любителів кімнатних рослин - це данина їх красі і витонченості. Багато хто вирощує цей орхідей-метелик у себе вдома. Селекціонери успішно виводять нові сорти і гібриди, щоб задовольнити найвибагливіший смак незвичайним забарвленням і формою квіток. У продажу можна зустріти мініатюрні та середні за розміром варіації.


Для шанувальників великомірів завозяться гігантські рослини групи «грандифору». Ті, кому подобається рясне цвітіння, можуть вибрати «мультифлору» з сильно вітаючими кольорами, на яких може одночасно розпускатися до сотні квіток і більше.

За яких умов фаленопсис випускає дитинку

Якщо ви приділяєте увагу вирощуванню своєї орхідеї, забезпечуєте їй правильний догляд, вона буде жити в будинку багато років. Настає такий момент, коли дорослий фаленопсис стає готовий до розмноження і випускає дітку. Ще однією причиною, що змушує орхідею розмножуватися, є загроза загибелі. Якщо біля квітки згнили коріння або залито точку росту, він не може продовжувати існування і кидає останні сили на відтворення потомства. У рослини з'являється дитина, іноді і не одна.

Розгляньмо детальніше перший випадок. Якщо ви хочете власними руками з любов'ю виростити нову рослину і подарувати її рідним або знайомим, не потрібно відрізати кольоронос після цвітіння орхідеї. Робити це варто тільки в тому випадку, коли гілочка, яка втратила квіти, стала жовтіти і в'яти. На життєздатному зеленому кольороносі з часом знову утворюються квіти, або зі сплячої нирки формується дитинка. Бажано лише вкоротити його, залишивши два міждузлі і зробивши зріз вище останньої нирки на 1-1.5 см. Так як кольоронос порожній, щоб він не втрачав вологу після обрізки, його бажано запечатати воском, підійде і звичайний пластилін. Цей варіант утворення дітки найбільш частий.

Якщо ви хочете зробити упор не на цвітіння, а на отримання дітки, забезпечте рослині яскраве розсіяне світло і високу температуру повітря (близько 30 °). Природним чином такі умови створюються в літні місяці. Саме в цю пору року шанси отримати нову рослину великі. При таких параметрах клімату рослина воліє не закладку бутонів, а зростання дітки.

Нові рослини можуть бути і прикореневими, зростаючими в основі стовбура. Це частіше трапляється, якщо рослина не має кольороносу і пошкоджена точка росту. Не маючи можливості розвиватися, орхідея всі сили віддає створенню нового життя і утворює дітку. Деякі так і не наважуються відокремлювати і пересаджувати нову рослину від материнського. У цьому випадку в одному горщику житимуть відразу два фаленопсиси.


Коли можна відокремлювати дочірню рослину

Не можна відсаджувати дитину занадто рано. Без власної кореневої системи вона не життєздатна. Приблизно півроку потрібно новому фаленопсису, щоб відростити корінці. До цього моменту він харчується за рахунок материнської рослини. До 6-ти місяців на маленькій орхідеї виростають 4-5 власних листка і коріння довжиною до 5 см. Ось тоді можна сміливо відокремлювати її.

Заздалегідь подбайте про субстрат для пересадки молодої квітки. У продажу можна зустріти спеціальний грунт для домашніх орхідей різного складу, але кращим вважається субстрат із соснової кори з додаванням мха сфагнуму. Кору можна заготовити і самостійно, попередньо виваривши її для видалення смол, просушивши і поламавши на невеликі шматочки. Спеціалізовані садівничі магазини пропонують до продажу вже готову кору різної фракції.

Такий субстрат дозволяє повітрю вільно циркулювати в горщику, зменшуючи ризик кореневої гнилі. Можна додатково виконати в стінках горщик кілька отворів, через які швидше буде випаровуватися зайва волога. Зверху ґрунт у горщику з діткою краще прикрити мхом, який не дасть пересихати повітряним корінням. Сфагнум періодично зволожують обприскуванням.

Відсаджування діток орхідеї

Як пересадити дітку орхідеї в домашніх умовах в окремий горщик? Для початку підготуйте місце для пересадочних робіт. Інструменти краще попередньо продезінфікувати. Приготуйте:

 • секатор;
 • гострий ніж (можна взяти канцелярський);
 • таблетку активованого вугілля (підійде і мелена кориця);
 • горщик з прозорого пластику діаметром 8-10 см;
 • соснову кору дрібної фракції;
 • сфагнум (мох)

Дійте або секатором, або ножем - що вам буде зручніше. Як відокремити дитину від орхідеї, якщо вона розвивалася на кольороносі? Маленьку рослину зрізають разом з частиною кольороноса, до якої вона прикріплена. Довжина цього шматочка повинна бути приблизно 1 см. Після цього рослину залишають для підсушки на деякий час, потім зрізи припудрюють товчаним вугіллям або порошком кориці.


Як відсадити відросток орхідеї від стебля? Тут діють схожим чином, відділяючи ножем молоду рослину з корінням від стебля материнського, і виробляють маніпуляції з підсушкою і припудрюванням. Потім дитинку пересаджують у горщик, не заглиблюючи кореневу шийку, краще розташувати її врівень з краєм горщика.

Дотримуючись рослини за основу стебля, акуратно заповнюють вільною рукою простір між корінням шматочками кори, періодично постукуючи дном горщики об стіл, щоб субстрат ліг рівномірно. Якщо верхні корені не увійшли в ґрунт, їх прикривають шматочками мха. Не докладайте зусиль при заповненні горщика субстратом, коріння у фаленопсисів дуже крихкі і їх легко пошкодити.

Відхід після відсадки

Щоб домашня рослина добре росла і розвивалася, важливо не допускати помилок у відході з перших днів. Після пересадки будь-яка рослина проходить період адаптації. Відсаджений відросток ставлять у недоступне прямому сонцю, але добре освітлене місце. Краще, якщо в кімнаті буде не більше 21 ° C. Добре підійдуть східні і західні вікна.

Перший полив варто проводити на 5-6 день після пересадки. Вода повинна бути теплою і відстійною. Можна використовувати кип'ячену або фільтровану воду. Після поливу коріння стають яскраво-зеленого кольору, коли волога поступово випаровується, вони робляться сріблястими. Саме на колір коріння зазвичай орієнтуються перед поливом любителі вирощувати фаленопсиси.

Першу підживлення проводять через місяць після того, як рослину відокремили. Для цього краще використовувати спеціальне добриво для орхідей вдвічі слабшої концентрації, ніж для дорослих фаленопсисів. Надалі підгодовують дитинку раз на 2 тижні. Якщо ви поливаєте рослину простою відстійною водою, через деякий час у горщику почнуть накопичуватися солі. За умови, що вода у вашому регіоні жорстка, щомісяця проливайте ґрунт, поставивши горщик під проточну воду. Чверть години такої процедури допоможе очистити субстрат.


Як правильно відсадити дитину орхідеї фаленопсис

Дитинка орхідеї фаленопсис на кольороносі

Орхідея фаленопсис - один з найпоширеніших видів. Розмножити її в домашніх умовах можна за допомогою діток. З'являються вони зі сплячих нирок на кольороносі або в прикореневій зоні. Отже, як відсадити дитину орхідеї?

Коли і як з'являються дітки

При хорошому відході фаленопсис дуже часто дає дітки або так звані кейки. Діти - це невеликі добре розвинені молоді рослини. Їх можна використовувати для розмноження. Щоб на орхідеї з'явилася дитина їй потрібно створити такі умови:

 • Забезпечити рослину в період після цвітіння достатньою кількістю сонячного світла.
 • Підтримувати температуру не нижче + 25 ° С і в денний і в нічний час.
 • Обрізати кольоронос до рівня першої сплячої нирки.

Після того як фаленопсис дав дітку, її розвиток на материнській рослині триває протягом півроку. За цей час вона нарощує 5-6 аркушів і власну кореневу систему. Після того як розмір коріння досягне 5 см дитина орхідеї відсаджується в окремий горщик.

Види діток

Залежно від місця розташування розрізняють такі види діток:

 • прикореневі;
 • розташовані на кольороносі;
 • листа або стовбурові, що розвинулися в пазуху.

Найчастіше розвиток відростків у фаленопсису спостерігається на кольороносі. Це може бути як зі створенням сприятливих умов, так і з наближенням загибелі материнської рослини. У більшості випадків вони без сторонньої допомоги встигають розвинутися в самостійну рослину.

Механізм розвитку прикореневих і стовбурових діток дещо інший. У їхній освіті бере участь не спляча нирка, а меристемна тканина рослини. Досвідчені квітникарі появу таких відростків пов'язують із загибеллю рослини, що наближається. Їхня поява можлива і при травмах стовбура, загибелі точки зросту, під час тривалої посухи або при утворенні кольороносу з центру розетки. Дітки, які розвинулися на стовбурі або в листовій пазусі, можуть довго не давати коріння, тому їх укорінення дещо ускладнене.

Стовбурова дитинка орхідеї фаленопсис

Як правильно відокремити дитину біля орхідеї

Відділення дітки від материнської рослини має проходити правильно, тільки в цьому випадку маленька рослина успішно приживеться на новому місці. До відсаджування паростка приступають після того як на ньому утворюються коріння. Для цього його відрізають з невеликою частиною кольороноса за допомогою гострого секатора або ножиць.

Всі місця зрізів обов'язково підсушують протягом півгодини, а потім обробляють порошком товченої кориці або деревного вугілля. Процедурою обробки ні в якому разі не варто нехтувати, місце зрізу - це як відкрита рана, яка без відповідної дезінфекції може стати джерелом гнилісної інфекції.

Як відсадити відросток орхідеї

Роботи з відокремлення дітки від материнської рослини позаду. Тепер залишилося розібратися з правилами посадки. Посадка дітки орхідеї фаленопсис здійснюється в невеликий прозорий пластиковий горщик. Його можна придбати в спеціалізованому садово-городньому магазині.

Якщо з якоїсь причини знайти горщик відповідного обсягу не виходить можна використовувати будь-яку пластикову ємність з прозорими стінками. Наприклад, це може бути стаканчик з-під ватних паличок. Головне, в боках і стінках ємності виконати достатню кількість дренажних отворів.

Посадка дітки орхідеї

Висаджувати маленьку орхідею слід у спеціальний субстрат, що складається зі шматочків кори, мху і легкої дернової землі. При посадці дитинка орхідеї повинна розташовуватися строго по центру горщика, а її коренева шийка знаходиться на рівні ґрунту, заглиблювати її не можна. Щоб коренева система фаленопсису при посадці рівномірно розподілилася по всьому горщику, однією рукою потрібно притримувати рослину, а іншою потроху підсипати грунт до коріння.

Відразу після закінчення посадкових робіт горщик злегка обстукують з боків, це допомагає осісти ґрунту. Утрамбовувати субстрат силою не можна. Коріння фаленопсису досить крихкі і легко ламаються навіть при невеликому натисканні на них. Поливати паросток орхідеї відразу після посадки не можна. Зрізи на кольороносі повинні встигнути затягнутися. Зазвичай на це йде не більше 2-3 днів.

Як виростити діток орхідеї без кореневої системи

У деяких випадках, наприклад, при загибелі материнської рослини або з інших причин трапляється дитина орхідеї без коріння. Як посадити відросток орхідеї в цьому випадку, щоб він успішно прижився на новому місці і почав розвивати кореневу систему?

У звичайних умовах пересадка дітки орхідеї без коріння не здійснюється. Її до розвитку кореневої системи залишають на материнській рослині. Але якщо час йде, а коріння так і не з'являються можна спробувати простимулювати їх появу.

Для цього можна використовувати мох сфагнум. Його прикладають до прикореневої зони відростка і закріплюють за допомогою бинту або будь-якого іншого підручного матеріалу. Після цього мох щодня зволожують, допускати його повне пересихання не можна. Зазвичай таким способом змушують нарощувати коріння прикореневу дитинку.

Нарощування коріння дітці орхідеї на кольороносі

Але як правильно вчинити в тому випадку, якщо чекати природне утворення коренів немає можливості. Діяти в цьому випадку потрібно наступним чином:

 1. Відрізати невеликий шматочок кольороноса разом з діткою.
 2. Знезаразити місця зрізів 70% спиртом.
 3. Підсушити і припудрити зрізи товченою сірою або порошком деревного вугілля.
 4. Живий мох сфагнум промити кип'яченою водою.
 5. Покласти шар мха в скляну банку відповідного розміру.
 6. Помістити в центр шару мха дитинку.
 7. Банку накрити кришкою.
 8. Поставити банку в тепле добре освітлене місце.

Під час укорінення банку обов'язково потрібно провітрювати. Якщо через 1.5-2 місяці від посадки зачатки коріння так і не намітилися, то можна спробувати стимулятори зростання. Наприклад, місце з'єднання дітки зі шматочком квітоносу припудрити порошком «Кореневина», а листя обризкати розчином «Епіна».

Після того як на молодій рослині розвинуться корінці довжиною не менше 3-5 см приступають до його пересадки. У такої рослини, як орхідея, коріння розвивається повільно, тому посадка діток спочатку здійснюється в невеликий пластиковий стаканчик.

Після посадки стаканчик з паростком знову поміщається в скляну банку. В умовах підвищеної вологості процес коренеосвіти йде значно швидше. Правильно посадити дітку орхідеї - це тільки половина проблеми, а як її виростити до дорослої квітучої рослини?

Як виростити дитину до стану квітучої рослини

Діти орхідеї фаленопсис

Ось ми і розібралися, як пересадити дитину орхідеї, тепер залишилося дізнатися про те, як доглядати за нею надалі. Молоді рослини фаленопсисів дуже ніжні і вимогливі до догляду. Їх легко можна загубити навіть невеликим пересушуванням. Перший після посадки полив здійснюється тільки на 2 або 3 день. Потім поливають у міру необхідності, але зазвичай не частіше одного разу на тиждень.

Паростки протягом першого року вирощують у невеликій тепличці. Або за її відсутності на горщик надягають прозорий поліетиленовий пакет. Якщо в цей час дитина випустить кольоронос його краще видалити. Інакше молода рослина ослабне і може навіть загине, витративши всі свої сили на освіту квітів.

Після того як дітки досить зміцніють їх акуратно перевалюють у більш просторий горщик. Субстрат для посадки тепер можна використовувати більший. Тепер догляд за ними аналогічний догляду за дорослими рослинами. Полив у міру необхідності, внесення добрив для орхідей в період інтенсивного зростання з березня по жовтень.

При правильному догляді дитинка фаленопсису зацвітає на 2-3 рік вирощування. Спочатку на квітковій стрілці може бути всього кілька бутонів. У міру зростання і розвитку орхідеї їх кількість буде збільшуватися.

А також при вирощуванні не варто забувати і про шкідників. Найчастіше на фаленопсисі з'являються такі види:

 • Щитівка - важко викорінюваний шкідник. Занести її в будинок можна при придбанні нової рослини. Боротьба з нею полягає в ручному зборі шкідників та обробці інсектицидами.
 • Білокрилка - досить дрібний і небезпечний шкідник. Боротьба з нею полягає у використанні інсектицидів системної дії. І також можна спробувати розмістити спеціальні клеєві пастки.
 • Тріпси - ще одні досить поширені шкідники. Борються з ними всі - також з використанням картки.

Виростити фаленопсис з дітки зовсім не складно. Головне пробувати і тоді у вас все обов'язково вийде.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND