Шкіра восьминогів надихнула створення термозахисних ковдр нового покоління

Шкіра восьминогів надихнула створення термозахисних ковдр нового покоління

Точки на шкірі восьминогів можуть перетворюватися на диски.


Почерпнувши натхнення для дизайну в механізмах роботи шкіри морських істот, інженери Каліфорнійського університету в Ірвайні (University of California, Irvine) розробили регульовану термозахисну ковдру нового покоління, що дає можливість контролювати його температуру.


"Надлізкі термозахисні ковдри існують вже десятки років. Ми можемо бачити, як марафонці загортаються в них для запобігання втрати тепла тіла після гонки. Ключовим недоліком такої ковдри є те, що це статичний матеріал, - говорить співавтор дослідження Алон Городецькі (Alon Gorodetsky). - Ми створили версію зі змінюваними властивостями, щоб можна було регулювати, скільки тепла затримується або вивільняється ".

Дослідники з Каліфорнійського університету в Ірвайні взяли за основу дизайну різні види кальмарів, восьминогів і каракатиць, які використовують адаптивну, динамічну шкіру для виживання у водному середовищі. Унікальна здатність головоногих маскуватися, швидко змінюючи колір, частково обумовлена клітинами шкіри під назвою хроматофори, здатними змінюватися від невеликих точок до плоских дисків.

"Ми використовували схожу концепцію у своїй роботі. Є шар крихітних металевих «острівців», що межують один з одним, - говорить провідний автор Еріка Льюнг (Erica Leung). - У розслабленому стані такі острівці зливаються разом, і матеріал відображає і вловлює тепло як традиційну лавсанову ковдру. Коли матеріал розтягується, острівці розосереджуються, пропускаючи інфрачервоне випромінювання і виділяючи тепло ".

За словами Городецьки, у матеріалу є ще багато областей застосування: світловідбиваючі вставки в будівлях для створення ізоляційного шару, що дозволяє адаптуватися до різних умов навколишнього середовища; виготовлення наметів, для підтримки комфорту на відкритому повітрі; а також ефективне управління температурою важливих електронних компонентів.

Вчені вже співпрацюють з компаніями, що виробляють спортивний одяг.

"Температура, при якій люди почуваються комфортно в офісі, різна для всіх. Коли одна людина почувається добре при + 21, інша віддає перевагу + 25, - каже Городецкі. - Наш винахід може призвести до того, що одяг забезпечить відповідні умови для кожної людини в приміщенні. Це може призвести до потенційної економії 30 - 40% енергії для опалення та кондиціонування ".


Марафонці, які обертають себе в термозахисні ковдри, зможуть набрати номер на вбудованому інтерфейсі, щоб досягти бажаного рівня теплового комфорту, оптимізуючи продуктивність під час гонок і одужання після них.

До інших переваг, згаданих Льюнг, належать легка вага матеріалу, простота і низька вартість виготовлення, а також довговічність. Вона зазначила, що його можна розтягувати і повертати у вихідний стан тисячі разів.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND